Bulanık regresyon ve yarıparametrik toplamsal regresyon üzerine bir örnek uygulama çalışması
A case study on fuzzy regression and semiparametric addivite regression
  1. Tez No: 295948
  2. Yazar: ERHAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bulanık regresyon, karar verme sürecinde hem nicel hem de nitel değişkenlerin dikkate alınmasına olanak sağlayan problemlerin çözümünde kullanılabilecek karar verme yöntemlerinden birisidir. Bulanık regresyon, sistem yapısındaki belirsizliğe bağlı olarak verilerin tamamının ya da bir kısmının bulanık olması ve ya sistem yapısının değişkenler arasında kesin ilişkiler tanımlanmasına imkân vermemesi gibi klasik regresyon uygulanmasının önerilmediği durumlarda kullanılan alternatif bir yöntemdir.Çalışma kapsamında, bulanık küme teorisi tanıtılmış, uygulama alanlarına değinilmiş ve teorinin temel kavram ve işlemleri anlatılmıştır. Bulanık doğrusal programlamaya bir giriş yapılarak, literatürde sunulan yaklaşımlar incelenmiş, önerilen metotların bulanıklıkla olan ilgileri analiz edilmiş, doğrusal programlamaya ve birbirlerine göre getirdikleri yaklaşım farkları vurgulanmıştır. Bu kapsamda prefabrik konut fiyatlarının tahminine yönelik modeller oluşturularak sonuçlar karar vericiye göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuzzy regression is one of the methods that can be used in solving the problems by providing facilities to consider both quantitative and qualitative variables in decision making process. Fuzzy regression is an alternative method which is used in some situations that are not suggested for classical regression implementations such as; all/or some of the datas? being fuzzy due to the ambiguous system structure or the system structure?s being unable to determine definite relations between variables.In this study, fuzzy sets theory is introduced, its application areas are reviewed and basic concepts and operations of theory are told. After an introduction to fuzzy linear programming, the approaches presented in literature are surveyed, interest of methods proposed with fuzziness is analysed, differences of approaches to linear programming and each other is emphasized. In this scope, models are formed through forecast prefab housing prices and the results are evaluated due to the decision makers.