Türkçe metinlerde kelime kök ve gövdeleri ile ekler arasındaki ilişkinin istatistiksel analizleri
Statistical analysis of relationship between words' roots, stems and suffixes in Turkish texts
  1. Tez No: 295947
  2. Yazar: MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TANER DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İstatistik, Linguistics, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkçe eklemeli diller sınıfına giren bir dildir. Sözcükler, köklere ya da gövdelere getirilen eklerle oluşturulur ve sözcüklerin cümle içindeki görevleri ekler yardımı ile sağlanır. Kök ya da gövdelerin alacağı ekler kök sınıflarına göre değişkenlik göstermektedir.Türkçede kökler türetim ekleri vasıtası ile ya kendi sınıfından bir gövdeye ya da farklı sınıflardaki gövdelere dönüşebilmektedir. Kök, kendi sınıfından farklı bir gövdeye dönüştüğü taktirde ilgili sınıfa ait ekleri de alabilmektedir.Bu çalışmanın amacı belirli kök sınıfları ile bu kök sınıflarının aldıkları eklere göre benzerliklerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda verileri elde etmek amacıyla bir Türkçe derlemden yararlanılmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek amacı ile istatistiksel yöntemlerden yararlanılmış ve kök sınıflarının benzerlikleri aldıkları eklerin özelliklerine göre ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish is an additive language. Words is created by adding suffixes to roots or stems of words and words? functionalities are determined via suffixes in the sentences. The suffixes that would be added to root or stem of word can be different due to being noun or verb. While this distinction is clear in inflections, cannot be determined in certain cases as darivational suffixes. Same suffixes can be added root or stem of noun and verb, in both cases can be used for derivation functions.It is hard to analysis independently the relationship between root, stem and suffixes. Because for many of suffixes, which function used is only be determined with their meaning in the sentence. Therefore, treating words one by one as independent from sentence might generate wrong results.The aim of this thesis is, finding out which type of suffixes are more frequently used whereby determining frequency of words? root, stem and suffix usage. For this purpose text frequence analysis programs were used. Frequencies of root, stem and suffixes usage were determined. Generally, functionaliy of suffixes that are used in Turkish was found out.