İkinci mertebe lineer kısmi diferansiyel denklemlerin Chebyshev polinom çözümleri
Chebyshev polynomials solutions of second order linear partial differential equations
- Tez No: 295958
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, ikinci mertebe lineer kısmi diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri için Chebyshev sıralama noktalarına dayalı bir Chebyshev matris metodu geliştirilmiştir. Bu metotla, kısmi diferansiyel denklem ve koşullar, Chebyshev sıralama noktaları yardımıyla matris denklemlerine dönüştürülür. Bu matris denklemlerinin birleştirilmesiyle elde edilen matris doğrudan çözülerek, problemin iki değişkenli Chebyshev polinomları cinsinden yaklaşık çözümü elde edilir.Metodun, hata analizi yapılarak, tutarlılığını ve etkinliğini göstermek üzere literatürde sıkça karşılaşılan problemlerin çözümleri yapılmıştır. Sonuçlar daha önceki araştırmacıların sonuçları ile karşılaştırılarak, yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new Chebyshev matrix method for the solution of second-order linear partial differential equations (PDEs), is based on Chebyshev collocation points, is developed. The method is based on the approximation by the truncated bivariate Chebyshev series. PDEs and conditions are transformed into the matrix equations, which corresponds to a system of linear algebraic equations with the unknown Chebyshev coefficients, via Chebyshev collocation points. Combining these matrix equations and then solving the system directly, the Chebyshev coefficients of the solution function are obtained.The error analysis of the method are analyzed. The effectiveness and consistency of the method are illustrated in several numerical experiments that is frequently encountered in the literature. The results are compared with the results of previous researchers and also discussed.