Biyopolimer bazlı biyosorbentlerin sentezi, karakterizasyonu ve biyoafinite uygulamaları
Synthesis, characterization of biopolymer based biosorbents and bioaffinity applications
  1. Tez No: 295959
  2. Yazar: AYDAN GÜLSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kan plazması hastalıkların teşhisinde kullanılan temel malzemelerden biridir. Yüksek derişimde protein içerir (60-80 mg/mL protein). Örnek içerisinde az miktarda bulunan ama marker olabilecek proteinlerin ayrımı için çok hassas bir çalışma ve iyi bir gözlem gerekmektedir. Bu proteinlerin tanımlanması, hastalığın gelişimi ile ilgisi, bu verilerin bilgi bankalarında toplanarak değerlendirilmesi ile normal biyolojik süreçlerin ve hastalıkların altında yatan mekanizmaların aydınlatılmasına olanak sağlamaktadır. Proteinlerin proteom analizi ile tanımlanma basamağından önce yüksek derişimde olan proteinlerin uzaklaştırılması marker olabilecek proteinlerin tanımlanabilmesi için avantaj sağlamaktadır.Plazmada bulunan Amiloid Prekürsör Protein'in (APP) parçalanma ürünü olan ve Alzheimer hastalığıyla ilişkisi kanıtlanan Aß-42 (41 pg/ml) proteini plazmada çok düşük derişimlerde bulunmaktadır. Bu protein plazmada yüksek derişimde bulunan albumin (35-50 mg/ml) ve IgG (5-7 mg/ml) tarafından maskelenmektedir. Bu nedenle albumin ve IgG nin uzaklaştırılması Alzheimer hastalığının teşhisinde önemli bir katkı sağlayacaktır.Bu amaçla sunulan çalışmanın ilk bölümünde afinite kromatografisinde destek materyali olarak kullanılacak adsorbentin hazırlanması planlanmıştır. Toksik olmamaları ve biyouyumlu olmaları, istenilen özelliklerde hazırlanabilme gibi özellikleri nedeniyle çalışmada protein (albumin, jelatin) ve polisakkarid (selüloz) esaslı üç biyopolimerik biyosorbent sentezi gerçekleştirilmiştir. Albumin, jelatin ve selüloz emülsiyon polimerizasyonu yöntemi ile mikroküre formuna getirilerek biyosorbentler hazırlanmıştır. Biyosorbentlerin sentezlenmesi sırasında, çeşitli parametreler değiştirilerek optimum koşullar tespit edilmiştir. Protein esaslı albumin ve jelatin biyosorbentlerin sentezinde yağ/su emülsiyon yöntemi ile biyosorbentler sentez edilmiş, bifonksiyonel bir ajan olan glutaraldehid ile biyosorbentler çapraz bağlanarak kararlı hale getirilmiştir. Karbohidrat esaslı selüloz biyosorbentler, su/organik faz emülsiyon sisteminde kitosan ortamında hazırlanarak kararlı formda sentezlenmiştir. Biyosorbent sentezinden sonra karakterizasyon çalışmaları yapılmış, optik mikroskop yardımıyla mikrograf ve daha sonra SEM görüntüleri alınmıştır. Albumin biyosorbent için; 0.1 g/ml albumin derişimi, 1000 rpm karıştırma hızı, % 1 GA derişimi ve 30 dakika çapraz bağlanma süresi optimum koşullar olarak belirlenmiş ve bu koşullarda sentezlenen albumin biyosorbentlere ait boy/boy dağılmı %16; 2-4 µm, %25; 9-11 µm, %10; 11-18 µm, %18; 18-22 µm olarak tespit edilmiştir. Jelatin biyosorbentler için; 0,1 g/ml jelatin konsantrasyonu, %4 tween20 emülsüfiye edici ajan derişimi, 10 dakika emülsüfikasyon süresi, 750 rpm karıştırma hızı optimum koşullar olarak belirlenmiş, bu koşullarda sentezlenen jelatin biyosorbentlere ait boy/boy dağılımının %22;
Özet (Çeviri)
The blood plasma is one of the basic material for the diagnosis of diseases. It contains high concentrations of protein (60-80 mg/ml protein). A very sensitive study and good observation should be performed to obtain small amount of proteins in the sample that could be a good marker. Identification of these proteins allow elucidation of mechanisms underlying the disease and normal biological processes with the development and evaluation of the data collected. The removal of high concentration proteins before proteomic analysis obtain advantages to identify marker proteins.The cleavage product of Amyloid Precursor Protein (APP), Aß-42 (41 pg/ml) protein is exist at very low concentration in plasma. Its relationship with Alzheimer disease was proven. This protein is masked by the high concentration plasma proteins, albumin (35-50 mg/ml) and IgG (5-7 mg/ml). The removal of albumin and IgG proteins will provide very important advantage at the diagnosis of Alzheimer disease.In the first section of the present study it was planned to prepare adsorbents that will be used as support material in the affinity chromatography. Protein based (albumin and gelatine) and polysaccharide based (cellulose) three biopolymeric biosorbents were prepared. They are non toxic, biocompatible and can be prepared at desired properties. Albumin, gelatine and cellulose biosorbents have been prepared as microsphere form by the emulsion polymerization method. The optimum conditions were obtained during the synthesis of biosorbents by changing various parameters. Protein based albumin and gelatine biosorbents were synthesized by oil/water emulsion method and stabilized by crosslinking with glutaraldehyde as a bifunctional agent. Polysaccharide based cellulose biosorbents were synthesized and stabilized by water/organic phase emulsion system in chitosan media. The optical micrographes and SEM images of biosorbents were taken for the characterization studies after synthesis. 0,1 g/ml concentration, 1000 rpm stirring rate, 1% GA concentration and 30 min. crosslinking time were determined as optimal conditions for albumin biosorbents. Albumin biosorbents?s size distribution were 16% 2-4 µm, 25% 9-11 µm, 10% 11-18 µm, 18% 18-22 at these conditions. The optimal conditions were found for gelatine biosorbents as 0.1 g/ml, concentration, 4% emulsifier amount, 10 min emulsufication time, 750 rpm stirring rate. Gelatine biosorbents?s size distribution were found as 22%