Approximate solutions of telegraph equation
Telgraf denkleminin yaklaşık çözümleri
- Tez No: 546991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKGÜL, DR. ABDULQADER OTHMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Telgraf denkleminin sayısal çözümlerini göstermektedir. İlk bölümde giriş, tarihçe ve kısmi diferansiyel denklemlerin kullanımı hakkında bilgiler verildi. Bir sonraki bölüm genel kavramları göstermektedir ve kısmi diferansiyel denklemin mertebesini, derecesini ve bazı tanımlarını içermektedir. Üçüncü bölüm bize kısmi diferansiyel denklemin sınıflandırması hakkında bilgi vermektedir. Dördüncü bölümde, kısmi diferansiyel denklemlerin birinci ve ikinci mertebesine ilişkin tüm bilgiler verildi. Birinci mertebe için, lineer, yarı lineer denklem, lineer olmayan ve hemen hemen lineer olan denklem tipleri ele alındı. İkinci mertebe için dalga denklemi ve Laplace Denklemleri gibi denklem tipleri ele alındı. Son bölümde kısmi türevli diferansiyel denklemlerin sayısal çözümlerinin elde edilmesi için yeni uygulamalar ele alındı.
Özet (Çeviri)
This work presents the study for the finding the approximation solutions of the Telegraph equation. The first section is talking about the introduction, review, history and the using of the partial differential equations. Next section shows the general concepts, and discusses the order, degree and some definitions of partial differential equations. Third section will give us information about the classification of partial differential equations. The fourth section is showing all information about the first and second order of partial differential equations, for the first order, four equations will be discussed which are linear, quasi linear equation, non-linear, semi-linear. For the second order wave equation and Laplace equation were given. At the last section, the most important case in this thesis will be discussed which is a new application of partial differential equations.