İç Batı Anadolu Bölgesi'nin (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) limoniidae (Insecta, Diptera) familyasının faunistik ve sistematik yönden incelenmesi
The faunistic and systematic investigation of limoniidae (Insecta, Diptera) family in inner Part of Western Anatolia (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak)
- Tez No: 295960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Nisan 2009 ile Ekim 2011 tarihleri arasında İç Batı Anadolu Bölgesi'nden (Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak) toplanan 33 cins ve 81 türe ait 4134 limoniid örneğine dayanmaktadır.Afrolimonia cinsi ve toplam 22 tür ve alttür (Ellipteroides (s.str.) lateralis (Macquart, 1835), Erioconopa diuturna (Walker, 1848), Erioconopa interposita Stary, 1976, Gonempeda flava (Schummel, 1829), Gonomyia (s.str.) recta Tonnoir, 1920, Gonomyia (Paralipophleps) bifida, Tonnoir, 1920, Hoplolabis (Parilisia) longior Stary, 2006, Hoplolabis (P.) pontica (Savchenko, 1984), Idiocera (s.str.) alexanderiana (Lackschewitz, 1940), Ilisia inermis Mendl, 1979, Molophilus (s.str.) appendiculatus (Staeger, 1840), Molophilus (s.str.) niger Goetghebuer, 1920, Tasiocera murina (Meigen, 1818), Afrolimnophila minima (Savchenko, 1971), Austrolimnophila (s.str.) ochracea (Meigen, 1804), Euphylidorea phaeostigma (Schummel, 1829), Limnophila (s.str.) schranki Oosterbroek, 1992, Pilaria scutellata (Staeger, 1840), Dicranomyia (s.str.) didyma (Meigen, 1804), Dicranomyia (Idiopyga) danica Kuntze, 1919, Helius (s.str.) calviensis Edwards, 1928, Rhipidia (s.str.) uniseriata uniseriata Schiner, 1864) Türkiye Limoniidae faunası için ilk kez kaydedilmektedir. Bunların dışında, toplam 6 türün de bilim alemi için yeni oldukları tespit edilmiştir (Arctoconopa sp., Ellipteroides (Protogonomyia) sp., Eloeophila sp., Molophilus (s.str.) sp.1, Molophilus (s.str.) sp.2, Orimarga sp.,). Tespit edilen tür ve alttürlerden de 70'i araştırma alanından ilk kez belirlenmiştir.Limoniidae Familyasının altfamilyalarına ait bir teşhis anahtarı, ayrıca her bir tür ve alttürün kısa morfolojisi, habitat tercihleri, Türkiye'deki dağılışları ve Palearktik bölgedeki dağılışları verilmiştir. Tür ve alttürlerin araştırma bölgesindeki illere göre yatay ve dikey dağılışları ile uçuş zamanları çizelgeler halinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out between April 2009 and October 2011 is included 4134 Limoniid specimens belonging to 33 genera and 81 species collected from Inner Part of Western Anatolia (Afyonkarahisar, Kütahya and Uşak).The Afrolimonia genus and a total of 22 species and subspecies (Ellipteroides (s.str.) lateralis (Macquart, 1835), Erioconopa diuturna (Walker, 1848), Erioconopa interposita Stary, 1976, Gonempeda flava (Schummel, 1829), Gonomyia (s.str.) recta Tonnoir, 1920, Gonomyia (Paralipophleps) bifida, Tonnoir, 1920, Hoplolabis (Parilisia) longior Stary, 2006, Hoplolabis (P.) pontica (Savchenko, 1984), Idiocera (s.str.) alexanderiana (Lackschewitz, 1940), Ilisia inermis Mendl, 1979, Molophilus (s.str.) appendiculatus (Staeger, 1840), Molophilus (s.str.) niger Goetghebuer, 1920, Tasiocera murina (Meigen, 1818), Afrolimnophila minima (Savchenko, 1971), Austrolimnophila (s.str.) ochracea (Meigen, 1804), Euphylidorea phaeostigma (Schummel, 1829), Limnophila (s.str.) schranki Oosterbroek, 1992, Pilaria scutellata (Staeger, 1840), Dicranomyia (s.str.) didyma (Meigen, 1804), Dicranomyia (Idiopyga) danica Kuntze, 1919, Helius (s.str.) calviensis Edwards, 1928, Rhipidia (s.str.) uniseriata uniseriata Schiner, 1864) are the first record for the Limoniidae fauna of Turkey. Moreover, total 6 species have identified as new for science (Arctoconopa sp., Ellipteroides (Protogonomyia) sp., Eloeophila sp., Molophilus (s.str.) sp.1, Molophilus (s.str.) sp.2, Orimarga sp.). 70 of the total identified species and subspecies are the first record for the research area.An identification key of subfamilies of Limoniidae family, also their brief morphology, habitat preferences, distributions in Turkey and Palearctic regions for each species and subspecies are presented. According to the provinces in the research area, horizontal and vertical distributions of each species and their flying periods are also indicated as tables.