Uçucu yağ ile zenginleştirilmiş biyopolimer bazlı filmin piliç göğüs etinde ambalaj materyali olarak kullanımı
Biopolymer based film incorporated with essential oil as an activepackaging material in broiler breast meat
  1. Tez No: 800446
  2. Yazar: EZGİ ERYİĞİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DEMİROK SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, biberiye uçucu yağı (Rosmarinus officinalis) ve ZnO nanopartiküllerini ayrı ayrı (AFRO, AFZnO) ya da kombine (AFZnORO) bir şekilde içeren jelatin/ karboksimetil selüloz/kitosan bazlı çok katmanlı biyoaktif filmlerin özellikleri karakterize edilmiş ve bu bağlamda filmlerin fiziksel ve bariyer özelliklerini belirlemek amacıyla film kalınlığı, filmin su içeriği, şişme kapasitesi, suda çözünürlüğü, su buharı geçirgenliği, opaklık, ışık geçirgenliği, L*,a*ve b* renk ölçümü ve antioksidan kapasite analizleri yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise biyoaktif filmlerin piliç göğüs etinde ambalaj materyali olarak kullanılabilirliğini test etmek için bir model et çalışması kurgulanmıştır. Bu kapsamda, piliç et kesitleri biyoaktif filmler ile sarıldıktan sonra polistiren köpük tabaklara yerleştirilerek strech film ile kaplanmış ve 4°C'de 13 gün süreyle depolanmıştır. Piliç göğüs etinde kimyasal bileşimi belirlemenin yanı sıra, depolamanın 0., 1., 3., 5., 7., 9., 11. ve 13.günlerinde tüm gruplarda toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB) sayısı, pH ve L*, a*, b* renk değerleri, tiyobarbitürik asit reaktif madde (TBARM) ve sülfidril miktarı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of gelatin/carboxymethyl cellulose/chitosan-based multilayer bioactive films containing rosemary essential oil (Rosmarinus officinalis) and ZnO nanoparticles separately (AFRO, AFZnO) or combined (AFZnORO) were characterized. Film thickness, water content, swelling capacity, water solubility, water vapor permeability, opacity, light transmittance, L*, a* and b* color measurement and antioxidant capacity analyses were performed in order to determine the physical and barrier properties of the films. In the second phase of this thesis, a model meat study was designed to test the usability of bioactive films as packaging material in chicken breast meat. With that said, chicken meat sections were wrapped with bioactive films, placed on polystyrene foam plates, covered with cling film and stored at 4°C for 13 days. In addition to determining the chemical composition in chicken breast meat, total mesophilic aerobic bacteria (TMAB) count, pH and L*, a*, b* color values thiobarbituric acid reactive substance (TBARM) value and sulfhydryl content were determined at 0, 1, 3, 5, 7, 9, 11 and 13 days of storage.