Polipirol, politiyofen ve polianilin üzerine, metal nanoparçacıkları biriktirilmesi yoluyla, susuz ortamda elektrokatalizör sentezi
Electrocatalyst synthesis by deposition of metal nanoparticles on polypyrrole polythiophene and polyaniline in nonaqueous media
  1. Tez No: 295964
  2. Yazar: FULYA ELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Sülfolanmış ve aşırı yükseltgenmiş polipirol, politiyofen ve polianilin iletken polimer filmleri üzerine biriktirilmiş Cu, Cd ve Pb nanoparçacıklarının kullanıldığı elektrokatalizör sistemlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve katalizör testleri gerçekleştirilmiştir.İletken filmlerin hazırlanması ile ilgili grubumuz tarafından daha önceden sentezlenen sülfolanmış polimerler kullanılmıştır. Bu iletken polimerler üzerine metallerin biriktirilebilmesi için susuz ortamda en uygun destek elektrolit seçimi çalışılmıştır. TBAP, TBABF4 ve TBAPF6 gibi tetra alkil amonyum tuzları kullanılarak çalışmalar yapılmıştır.Metal biriktirilmiş iletken polimerlerin karakterizasyonları; kulometri, dönüşümlü voltametri, SEM, EDS ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir.Bu iletken polimer destekli nanometal parçacıklarının biriktirildiği elektrokatalizörler, CO2'in elektrokatalitik indirgenmesi için test edilmiştir. CO2'in elektrokatalitik indirgenmesi sonucunda gaz ve çözelti fazında oluşan ürünler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cu, Cd and Pb nanoparticules were precipitated on sulphonated and overoxidized conducting films in order to obtain an electrochemical catalyst. Preparation, characterization and catalyst tests of these electrocatalyst systems were performed.In this work sulphonated polymers, which were previously synthesized by our research group, were used. The most suitable supporting electrolyte system was investigated, in order to obtain metal deposited conducting polymers in nonaqueous medium. The selection of the most proper supporting electrolyte were done between tetra alkyl ammonium salts like TBAP, TBABF4 and TBAPF6.The characterization of metal deposited conducting polymer films were carried out by using coulometry, cyclic voltammetry, SEM, EDS and electrochemical empedance measurement techniques.Electrochemical reduction of CO2 was tested by using these polymer supported metal deposited electrocatalysts. The products of electrocatalytic reduction of CO2 in gaseous and solution phases were also analyzed