Küre flotasyon tesis atıklarından kobaltın kazanılması
Recovery of cobalt from kure flotation plant tailings
- Tez No: 715338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Eti Bakır AŞ Küre bakır cevherinin flotasyon ile zenginleştirilmesi sonucunda oluşan atıklar kullanılarak kobaltın geri kazanılması amaçlanmıştır. Laboratuvar çalışmaları ile atığın %0,17 Co ve %17,27 Fe içerdiği belirlenmiştir. Bu atıktan alınan numune kullanılarak ilk aşamada flotasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Flotasyon deneylerinde ilk olarak pH ve pH kondüsyon süresinin, daha sonra ise bastırıcı, toplayıcı ve köpürtücü cinsi, miktarı ve kondüsyon süresinin elde edilen konsantredeki Co tenör ve verimine etkisi incelenmiştir. Kaba flotasyon deney sonuçlarına göre konsantre %0,46 Co tenörü ve %84,15 verimle kazanılmıştır. Temizleme flotasyonu deneyleriyle elde edilen konsantrede ise Co tenörü %0,49'a yükseltilmiştir. İkinci aşamada ise temizleme flotasyonu deneylerinden elde edilen konsantre kullanılarak asidik ortamda karıştırma liçi deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde; karıştırma hızı, HNO3 konsantrasyonu, sıcaklık ve tane boyutunun Co çözünme verimine etkisi incelenmiştir. Karıştırma hızı, HNO3 konsantrasyonu ve sıcaklığın artışıyla kobaltın çözünme verimi artmıştır. Tane boyutu azaldıkça daha kısa sürede %100 Co çözünme verimine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to recover cobalt by using tailings of Eti Bakır Inc. Küre flotation plant. It was determined that the tailings contain 0.17% Co and 17.27% Fe. In the first stage, flotation tests were carried out by using the sample taken from the tailings. In these tests, effects of pH and pH conditioning time, then type, amount and conditioning time of depressant, collector and frother on Co grade and recovery were investigated. According to the rougher flotation test results, the concentrate was obtained with 0.46% Co grade and 84.15% recovery. In the concentrate obtained by cleaner flotation tests, the Co grade was increased to 0.49%. In the second stage, agitation leaching tests were carried out in acidic medium using the concentrate obtained from the cleaner flotation tests. In leaching tests, effects of stirring speed, HNO3 concentration, temperature and particle size on Co dissolution recovery were investigated. According to these test results, dissolution recovery of cobalt increased with increasing stirring speed, HNO3 concentration and temperature. As the particle size decreased, 100% Co dissolution recovery was achieved in a shorter time.