Grafen ve alkali metal katkılanmış grafenin elektron kırınım desenlerinin DEEKLAB benzetim yazılımı ile analizi
Analysis of the graphene and alkali metal intercalated graphene electron diffraction patterns with LEEDLAB simulation software
- Tez No: 295996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma kapsamında ilk aşamada Düşük Enerjili Elektron Kırınımı (DEEK) desenlerinin bilgisayar ortamında benzetiminin yapılabilmesi için bir düşük enerjili elektron kırınımı desenleri benzetim yazılımının (DEEKLab) geliştirilmesi hedeflenmiştir. Daha sonra literatürde yer alan deneysel çalışmalar kapsamında elde edilen grafen ve alkali metal katkılanmış grafen yapılara ait DEEK desenlerinin çözümlenmesi, geliştirilen bu yazılım yardımı ile gerçekleştirilmiştir.DEEKLab yazılımında DEEK desenleri, 2 boyutlu örgüye ait a ve b parametreleri, iki örgü vektörü arasındaki açı, bravais düzlem sistemi ve süperörgü simetrisi gibi kristalografik değişkenlerin yanı sıra çizim ile ilgili renk, şeffaflık, dönme, x ve y yönlerinde öteleme, ters örgü nokta şiddeti gibi çizim değişkenleri ile türetilebilmektedir. Katmanın ait olduğu bravais düzlem sistemi seçilerek düzlem sistemine ait olan a, b (varsa), açı (varsa) değerleri ve süperörgü (varsa) seçilebilmekte ve ekranda katmana ait gerçek ve ters örgü desenleri görünmektedir. Çizim değişkenleri ile görsel düzenlemeler yapılabilmekte olup ayrıca katman ekleme-çıkarma, desen kaydetme, kristalografik değişkenler ve çizim değişkenlerini dosyaya kaydetme ve dosyadan yükleme gibi özellikler de mevcuttur.Bu çalışma kapsamında geliştirilen DEEKLab yazılımı ile iki boyutlu grafen ve alkali metal katkılanmış grafen yapılara ait DEEK desenlerinin benzetimi başarı ile yapılmış ve grafen alkali metal katkılama deneysel verileri ile kıyaslanarak aynı desenler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study at the first stage the purpose was to develop LEEDLab Software to simulate the low energy diffraction patterns in a computer environment and then analyze graphene and alkali metal intercalated graphene LEED patterns obtained from experiments in the literature with the LEEDLab software.With LEEDLab we can produce patterns with crystallographic parameters as 2 dimensional lattice?s a and b parameters and the angle between two lattice vectors, bravais lattice and superlattice symmetry and drawing parameters as color, transparency, rotation and translation in the x and y directions, reciprocal lattice nokta size. Bravais lattice of the layer, a, b (if valid), angle (if valid) depending on the bravais lattice and superlattice (if exists) are selected and the real and reciprocal lattice patterns are drawn in the screen. Visual arrangements can also be performed with the drawing parameters. Capabilities/functions such as add-delete layer, save drawing, save crystallographic and drawing parameters to a file and load them from the file properties are also present in the software.Within this study, simulating 2 dimensional graphene and alkali metal intercalated graphene structures LEED patterns with LEEDLab Software and comparing with alkali metal-graphene intercalation experimental data from the litterature, it is successfully shown that the patterns are identical.