Çerkes toplumunda evlilik pratikleri: Uzunyayla örneği
Marriage practices in circassian communities: The case of Uzunyayla
  1. Tez No: 296052
  2. Yazar: HANDAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kuzey Kafkasya'da yaşayan Çerkes halkının önemli bir bölümü, 1864 yılında dünyanın birçok bölgesine sürgün edilmiştir. Bu sürgün sonucunda, yerleştikleri ülkelerde Çerkeslerin kültürel pratikleri ve gelenekleri değişime uğramıştır. Ancak günümüzde Kayseri ile Sivas arasında kalan ve Çerkes diyasporasının uluslararası literatürde de en önemli örneği olarak görülen Uzunyayla bölgesine yerleşen Çerkes toplumunun sosyal ve kültürel pratiklerini incelediğimizde, bu topluluğun etnik aidiyetini ve buna bağlı kültürel pratikleri sürdürmede hayli dirençli ve kapalı bir kültürel aktarım mekanizmasına sahip olduğunu gözlemlemekteyiz. Zorunlu göçe ve hızlı toplumsal değişime rağmen Çerkes topluluklarında yüzyıllar öncesinde hakim olan geleneklerin devamlılığını sürdürmesi etnisite literatüründe halihazırda ilgi çeken ve daha ileri araştırmalara konu olması gereken bir olgudur. Bu tez, Uzunyayla bölgesindeki Çerkes topluluklarında yapılan alan araştırmasından elde edilen bulgular ile bu bölgedeki evlilik pratiklerini, literatürde ve tarihsel belgelerdeki geleneksel pratiklerle karşılaştırma amacı taşımaktadır. Bu karşılaştırmanın amacı bir etnik topluluğun kültürel aktarım süreçlerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The considerable part of the Circassion People in the North Caucasus was forcibly migrated to many areas of the world in 1864. The cultural practices and traditions of this people have been gradually transformed in their new settlements after the exile. However, a brief look into the social and cultural practices of the Circassian people living in Uzunyayla, a region lying between the cities of Kayseri and Sivas and being regarded as one of the most prominent Circassian diasporas in the literature, reveals the fact that the Circassian communities in this region have been exceptionally successful in maintaining their ethnic identity and sustaining their cultural transmission system. The fact that Circassian people in general have been quite resistant to the change to preserve their ethnic identities despite of the forced migration and sweeping changes brought about by modernity have been discussed in the literature on ethnicity and the subject still begs further analysis. This thesis aims to investigate the marriage practices of the Circassian people in Uzunyayla region derived from a field research carried out in the region by comparing them with the marriage practices of the Circassian people discussed in the literature and historical sources. This comparison would give insights into the cultural transmission processes of the Circassian communities.