Bölge basınında Hatay (Sancak) meselesi (1936-1939)
The issue of Hatay (Sancak) in the local press (1936-1939)
  1. Tez No: 296089
  2. Yazar: İSRAFİL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bölge Basınında Hatay (Sancak) Meselesi (1936-1939) tezinin amacı, Hatay meselesi karşısında bölge gazetelerinin nasıl bir tavır takındıklarını, mesele ile ilgili görüşlerini ve meseleye bakış açılarını ortaya koymaktır.Hatay meselesi 1936 yılının başlarından itibaren yani Suriye'nin istiklali gündeme geldiği tarihten itibaren basında ve kamuoyunda konuşulmaya başlanmıştır. Bu mesele 1939 yazında Hatay'ın Türkiye'ye katılmasıyla da çözümlenmiştir. Bu nedenle bu çalışma 1936-1939 yılları arasını kapsamaktadır. Bu yıllar içerisinde çıkan bölge gazetelerinden yararlanılarak hazırlanmış bir çalışmadır.Tezi hazırlamak amacıyla, öncelikle gazete taraması yapılmış, daha sonra gazetelerde yayınlanan Hatay meselesiyle ilgili başmakaleler, makaleler ve haberler fişlenmiştir. Hatay meselesiyle ilgili yayınlanmış tarih eserlerinden faydalanılmıştır. Panel ve sempozyum bildirilerinden ve de basılmamış yüksek lisans ve doktora tezlerinden faydalanılmıştır. Aynı zamanda Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi belgelerinden faydalanılarak ileri sürülen bilgiler desteklenmiştir. Tezin birinci bölümünde Hatay meselesi telif eserler ve gazete haberleri kullanılarak ortaya konmuştur. İkinci bölümünde ise bölge basınında çıkan başmakaleler ve makalelerden faydalanılarak bu bölge gazetelerinin Hatay meselesindeki görüşleri ortaya konmuştur.Tüm bu araştırmalar sonucunda bölge gazetelerinin Hatay meselesinin daha resmi çevrelerde tartışılmadığı dönemden önce tartıştığını görmekteyiz. Bölge gazeteleri Hatay meselesinin Türkiye'nin bir milli davası olarak görmüşler ve Hatay Türklerinin haklarını özellikle Suriye ve Fransa'ya karşı savunmuştur. Bölge gazetelerinin yayınladıkları yazılarında Hatay üzerindeki Fransa ve Suriye'nin iddialarını çürütmeye çalıştıklarını görmekteyiz. Ayrıca bu haksız iddialar karşısında bölge basını Fransa'yı ve Suriye'yi sert bir dile eleştirmiştir. Ancak Hatay meselesinde anlaşmaya varıldığı dönemlerde özellikle Fransa'ya karşı bölge basınında yumuşamalar olmuştur. Diğer dönemlerde ise tehditlere varan tepkiler gösterilmiştir.Sonuç olarak Hatay meselesi Türkiye ile Fransa arasında imzalanan anlaşmayla barışçıl bir şekilde Türkiye lehine çözümlenmiştir. Hatay, Türkiye'nin bir ili haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the argument on the issue of Hatay (Sancak) (1936-1939) in the local press was to show how the local newspapers developed an attitude towards the issue of Hatay, their opinions on the issue and their point of view on the issue.The issue of the Hatay had been discussed in the media and in the public opinon since the beginning of the 1936,which was the date when the independence of the Syria became a current issue. This issue was also solved when Hatay annexed to Turkey in the summer of 1939.Therefore, this study includes the date between 1936 and 1939.It is a study carried out by benefiting from the local newspapers published in these years.To prepare the thesis, firstly there were made researches on the newspapers, and thereafter news, articles and leading articles published in the newspapers related to issue of Hatay were prepared as an index card, and benefited from the resources related to the issue which was published at that time. And also the documents in the Republic of Turkey Prime Ministry Archive Catalogue are used to support the informations which were brought forward. In the first section of the thesis, the issue of Hatay is shown by using the news pubilished in the newspapers and the copyrighted works. In the second section, by benefiting from the leading articles and articles, the opinions of the local newspapers is shown.As a resul of these studies, we can see that local newspapers discussed the issue long before the period when the officals discussed the issue. Local newspapers saw the issue of Hatay as a national problem to be solved and they protected the rights of the Turks in Hatay especially against France and Syria. We can see that the works published in the local newspapers tries to disproof the claim of th France and Syria on Hatay. In addition, local media criticized harshly France and Syria against these arrogations. However, local media lost its temper to some extent in the period when the agreement was made on the issue of Hatay. But in the other periods, they show reactions which seems to be a threat.Consequently, the issue of Hatay is solved in favour of Turkey peacefully with an agreement made between Turkey and France. As a result, Hatay became a province of Turkey.