İkiz açıklar hipotezinin matematiksel analizi: Türkiye örneği
A mathematical analysis of the twin deficits hypothesis: The case of Turkey
- Tez No: 296090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ikiz açıklar hipotezini ele almaktadır. Çalışmanın tezi, ikiz açıklar hipotezinin Türkiye Ekonomisi örneğinde geçerli olmadığı üzerinedir. Çalışmada klasik tahmin yöntemi, yapay sinir ağları ve bulanık mantık analizi kullanılmaktadır. Ampirik analizler çalışmanın tezini doğrulamaktadır. Mamafih çalışmada standart teoriye ait ikiz açıklar hipoteziyle ilgili lehte ve muhalif yaklaşımların iktisadi mantığını irdelemek suretiyle esnek bir bakış geliştirilmektedir. Bu bağlamda çalışma, ikiz açıklar hipotezinin Türkiye örneğinde geçerli olmadığını göstermenin yanı sıra iktisatçıların, iktisadi olgu ve olayları her ekonomide tüm zaman dilimleri ve koşullarda açıklayan tek bir mükemmel model arayışında olmak yerine analiz ettiği modellerin ve onların varsayımlarının hangi durumda geçerli olduğunu araştırmasının genel kabul gördüğüne işaret eder. Çalışma, bunun mantıksal bir uzantısı olarak, her somut ekonomi örneğinde ikiz açıklar analizi için anahtar değişken ve örgülerin araştırılması ve bu doğrultuda politika önerileri getirilmesini vurgular.
Özet (Çeviri)
This study researches the twin deficits hypothesis. The thesis of the study can be defined as `the twin deficits hypothesis isn?t valid in the case of Turkey.? The classical estimation method, artificial neural networks and fuzzy logic models are employed in the study. The empirical analysis supports the thesis. Withal the study has a flexible standpoint as it analyses the logic of the pro and con approaches of the twin deficits hypothesis. In this sense it implies that an economist shouldn?t be in search of a perfect model which explains the economic facts and events for all countries, circumstances and periods. Instead he should investigate the conditions in which the model and its assumptions he analyses are valid. In this connection the study emphasizes that in any case study the key variables and patterns for the twin deficits hypothesis should be investigated and convenient policy recommendations should be made accordingly.