Bulanık mantık kuramını kullanarak belirsizlik şartlarında maliyet-hacim-kar analizleri
In the uncertainty conditions cost-volume-profit anlysis which is used fuzzy logic
- Tez No: 296099
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Küresel rekabet ortamında işletmeler faaliyetlerini sürdürmek ve başarılı olmak için faaliyetlerini planlamak zorundadırlar. Esas amaç kar elde etmek olduğu için kar planlaması ve kontrolü en önemli yönetim aracıdır.Kullanılan maliyet sistemi verimsiz bölümleri, karsız mamulleri, maliyeti yüksek geliri düşük faaliyet ve mamulleri tespit etme gibi bir çok konuda ilgililere bilgi sağlamalıdır.Faaliyet Tabanlı Maliyetleme, mamul maliyetlerini daha doğru belirleme çabasının yanı sıra, aynı zamanda faaliyetlerle ilgili daha detaylı bilgi sağlayarak işletme yönetimini destekleyen bir araç olmaktadır. Ancak, faaliyet tabanlı maliyetleme; çok karmaşık olduğu ve uygulamasının zor olduğuna dair eleştirilmektedir. Bilgisayarların etkin olarak kullanıldığı günümüz işletmelerinde sistemin bilgisayar destekli olarak kullanılması ile teknik açıdan bu noktadaki eksikliği giderilebilir.Çalışmamızda Faaliyet tabanlı maliyet sistemlerinde tahmini verilerin kullanılarak hesap kesinsizliği ve belirsizliğini gidermek ve kar planlaması yapmak için bulanık mantık kuramına dayalı bir metodoloji geliştirildi.
Özet (Çeviri)
To be successful in the global competitive environment, business are obliged to maintain their activities and plan their activities. Profit planning is the most important management tool, since the main target is to make profit.The cost system, which is used, should provide information for the concerning people about the many aspects, such as inefficient parts, unprofitable products and determining the activities and products whose costs are high, but incomes are very low.Activity-based costing is becoming as a tool supporting business management by supplying more detailed information as well as effort to determine more accurately the product costs. However, activity-based costing is criticized because it is found complex and application is difficult. In today's management where computers are used effectively can resolve the lack at this point by using computer-supported system.In our study, in activity-based cost systems, a methodology was developed, based on turbid logic theory, so as to eliminate the uncertainty, remove the vaguness and make profit plan by using the estimated data.