OECD ülkelerinde uluslararası rekabet gücü
International competitiveness in OECD countries
- Tez No: 296100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşmesi ile ulusların refah seviyesini, kaynaklarının verimliliğini ve dünya pazarlarından aldığı payı arttırmaya yönelik olan rekabet gücünü oluşturan etmenleri tespit etmek maksadıyla bir çok teori ortaya konmakta ve bazı kuruluşlar bu gücü ölçmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir. Rekabet gücü yalnızca iç ve dış piyasalarda faaliyet gösteren firmaların değil vatandaşlarının refahını arttırmak isteyen hükümetlerin de odağında yer almaktadır.Bu tez, OECD ülkelerine ait veriler kullanılarak ulusal rekabet gücünü ölçmeye yönelik çalışmalar yürüten kuruluşların yayınladıkları göstergeler ile literatürde dış ticaret ve rekabet gücü teorisyenlerinin ileri sürdüğü rekabet gücünü belirleyici faktörler ve bazı kuruluşlar tarafından ülkelerin kurumsal, politik ve sosyo-ekonomik yapılarını ortaya koymak maksadıyla oluşturulan göstergeler arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve ulusal rekabet gücü göstergelerini bahse konu faktör ve göstergelerle açıklamak maksadıyla yazılmıştır.Çalışmada analiz için yeterli verileri temin edilebilen her bir OECD ülkesi için ulusal rekabet gücü göstergeleri ile bu gücü belirlediği öne sürülen bir takım teorik faktörler arasındaki nedensellik ilişkisinin yönünü tespit etmek maksadıyla Standart Granger Nedensellik testleri uygulanmıştır. Bu testlerin sonucunda genel olarak bahse konu faktörlerin ulusal rekabet gücüne neden olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra bu faktörlerin ve kurumsal göstergelerin ulusal rekabet gücüne etkisini analiz etmek ve esneklik katsayılarını tahmin etmek maksadıyla çoklu doğrusal regresyon modelleri oluşturulmuştur. Bu modellerde 2008 küresel krizin etkilerinden kaçınmak maksadıyla 2007 yılına ait veriler kullanılmıştır. Bu kesit veri analizlerinin sonucunda ise genel olarak ulusal rekabet gücünü belirlediği düşünülen faktörlerin tahmin edilen modellerle rekabet gücünü % 47 ila % 90 arasında açıkladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization of world economy, a great number of theories has been put forward to recognize determinants of competitiveness which increase the welfare level, productivity of sources and world market share. Besides theoretical foundations, international organizations develop formulas to measure the competitiveness of the countries. Competitiveness is not only on the focus of the companies which are active in domestic and foreign markets but also on the focus of the governments trying to increase the welfare of their citizens.This thesis is written by using the data of OECD countries to define the relation between the indicators published by organizations carrying out studies to measure the national competitiveness and the factors claimed by foreign trade and competitiveness theorists to have been determining competitiveness with the indicators formed to show the institutional, political and socio-cultural structures of governments by some organizations. And the thesis is also written to describe the competitiveness by using the mentioned indicators and factors.In this study, Standard Granger Causality Tests are applied to show the causal relations between the national competitiveness indicators for each OECD country which has enough data to be analyzed and some theoretical factors claimed to have been determining the national competitiveness. As a result of these tests, it is found that many factors mentioned before generally cause the national competitiveness. Additionally, multiple linear regression models are formed to analyze the effect of these factors and institutional indicators to the national competitiveness and to estimate the coefficient of elasticity. In these models, the data of 2007 are used to avoid the global crisis effects of 2008. As a result of these cross-sectional data analyses, it is found that factors thought to have been defining the national competitiveness explain the competitiveness between %47 and %90 through estimated models.