İnovasyon çıktı göstergelerinin ihracat performansına etkisi: OECD ülkeleri için bir panel veri analizi
The impact of innovation output indicators on export performance: A panel data analysis for OECD countries
  1. Tez No: 806329
  2. Yazar: SİNAN FURKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnovasyon sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri yadsınamayacak kadar çok olan bir değer katma sürecidir. Bu değer ülkelerin uluslararası düzeyde rekabet üstünlüğü elde ederek başarıya ulaşmasını mümkün kılar. İhracat, bu sürecin bir bileşeni şeklinde, ülkelerin ekonomik performansının ve büyüme potansiyelinin belirlenmesine yardımcı olan kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla inovasyonun ihracat üzerindeki etkisinin gün geçtikçe artan bir şekilde ele alınması dikkat çekmektedir. Bu tezin amacı inovasyon çıktı göstergelerinin ihracat performansına etkisini, spesifik olarak OECD ülkelerinde, panel veri analizi ile tahmin etmektir. Çalışmanın bağımlı değişkeni ihracat iken, bağımsız değişkenleri ise inovasyon çıktı göstergeleri olan patent başvurusu, bilgi yoğun iş sektörlerindeki istihdamın payı, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam ürün ihracatındaki payı ile bilgi yoğun hizmet ihracatının toplam hizmet ihracatındaki payıdır. Çalışma; AB üyesi ülkeleri, EFTA ile OECD üyesi seçilmiş ülkeleri ve gelişmekte olan bazı ekonomileri içeren toplam 40 ülkenin 2011-2020 dönemi yıllık verilerini kapsamaktadır. Model üzerindeki çeşitli sınamalar neticesinde uygun bir analiz için PCSEs tahmincisinden faydalanılması kararlaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, inovasyon çıktı göstergelerinin ihracat üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is a process of adding value with undeniable social, cultural and economic spheres and this value enables countries to achieve success by gaining competitive advantage at the international level. Export, as a component of this process, stands out as a critical element that assists in determine the economic performance and potential growth of countries. Hence, it is noteworthy that; the effect of innovation on exports is increasingly being addressed. The aim of this thesis is to estimate the effect of innovation output indicators on export performance, specifically in OECD countries, by using panel data analysis. The dependent variable of the study is export, while the independent variables are innovation output indicators, which are patent application, the share of employment in knowledge-intensive business industries, the share of medium and high technology product exports in total product exports, and knowledge-intensive services exports as share of total service exports. The study covers annual data for the period 2011-2020 for a total of 40 countries, including EU member countries, selected EFTA and OECD member countries, and some developing economies. As a result of various trial tests on the model, consequently it was decided to use the PCSEs estimator for an effective analysis. According to the results obtained, it is determined that the innovation output indicators have a positive and significant impact on exports.