Sağlık hizmetlerinde stratejik yönetim aracı olarak hata türleri etkileri ve analizi yöntemi (failure mode effect and analysis ?FMEA?) ve bir uygulama örneği
As a strategic management tool in the health care services FMEA and an application of example
  1. Tez No: 296104
  2. Yazar: ELVAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok yüksek riskli süreçlere sahip olan hastaneler için risk değerlendirme yaklaşımının ve araçlarının stratejik yönetim aracı olarak kurgulanabileceğini göstermektir. Risklerin yönetimini bilimsel hale getirmenin ve önleyici yaklaşımın içeriğini doldurmanın en iyi aracı HTEA'dır. Çünkü hasta ve yakınları için başta da belirtildiği gibi sıfır hata ve sıfır zarar ile hizmet verilmelidir. Çalışma toplam dört aşamadan oluşmaktadır: Birinci aşamada Sağlık hizmetlerinin tanımı ve temel özellikleri, Sağlık hizmetlerinin tarihçesi, Sağlıkta yüksek riskli süreçler, Türkiye'de sağlık hizmetleri ve son durum ve Sağlık hizmetleri sunumunda riski azaltmada kullanılan yöntemler anlatılmıştır.İkinci aşamada, Stratejik yönetim, vizyon, misyon, hedef, stratejik kalite yönetimi, Sağlıkta stratejik yönetimin kullanılmasının önemi ve nedenleri ve Sağlıkta stratejik yönetim aracı olarak HTEA nasıl kullanılması gerektiğine değinilmiştir.Üçüncü aşamada HTEA'nın tanımı, tarihçesi, HTEA kullanan sektörler, HTEA'nın diğer risk yönetmelerinden farkı, HTEA'nın sağlık hizmetleri sunumuna katkıları ve Yönetimin karar alma sürecinde stratejik karar alma modeli olarak kullanılışı işlenmiştir. Ek olarak HTEA'nın sekiz adımı literatür çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Dördüncü ve son aşamada ise HTEA adımları (Yüksek riske sahip bir prosesin seçilmesi ve ekibin kurulumu, Proses akış şemasının hazırlanması, Potansiyel etkin hata türleri için beyin fırtınası tekniğinin kullanılması, Hata türlerini önceliklendirme, Etkin hata türlerinin kök nedenlerini belirlemek, Prosesin yeniden dizaynı, Prosesin test ve analiz edilmesi ve Yeni prosesin uygulanması ve izlenmesi) hastane uygulaması çerçevesinde adım adım değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is toshow risk assessment approac hand devices can be designed as a strategic management device for the hospitals having high-risk processes. FMEA is the best device to make risk management scientific and render preventive approach effective since, as mentioned before, the patient and his/her relatives should be treated without any mistakes or harm. The study consists of four stages: the definition and history of Health Services, high-risk processes of Health, Health Services in Turkey and the recentsituation and the methods used to decrease the risk in Health Services.The strategic method, vision, mission, aim, strategic quality management, the importance of the use of strategic management in Health and its reasons, how FMEA should be used in Health as strategic management device are mentioned in the second stage.In the third stage, the definition, history of FMEA, sectors using FMEA, distinction of FMEA from other risk managements, contributions of FMEA to health services and its use as a strategic decision-making model in the decision-making process of the management are treated. In addition, eight steps of FMEA are evaluated in theliterature.In the final stage, FMEA steps (selection of a high-risk process and gathering of the team, preparing the process flowchart, employing brain-storming technique for potential effective failure modes, prioritizing failure modes, determining the root causes of effective failure modes, re-designing the process, testing and analyzing the process, and implementation and monitoring the newprocess) are assessed step by step within the hospital implementation. In the conclusion, various suggestions have been made subsequentto a general evaluation.