Türkiye'de yoksulluk ve siyasal davranış: Serdivan merkezli bir çalışma
Poverty and political behaviour in Turkey: This is studied in Serdivan
  1. Tez No: 296105
  2. Yazar: HÜMEYYE OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kaynaklara sahip olmama durumu olan yoksulluk olgusu, küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte dünya çapında küresel bir sorun haline gelmiştir. Ancak buna karşılık yoksulların, siyasal davranışı, siyasal katılımları ve siyasal algıları üzerine literatürde yeterli çalışma söz konusu değildir.Bu çalışmanın temel problematiği, Türkiye'deki yoksulluk kültürünün, siyasal davranış ve siyasal katılmayı ne şekilde etkilediği hususudur. Bu bağlamda bu çalışma ile cevabı aranan başlıca sorular şunlar olmuştur:1)Yoksulluk ve Yoksulluk Kültürü nedir?2)Türkiye'de Yoksulluk ve Yoksulluk Kültürü olgularının görünümü nasıldır?3)Siyasal Davranış nedir? Siyasal Katılmayı etkileyen faktörler neler olabilir?4)Serdivan'daki yoksulların Siyaset Algısı ve Siyasal Davranışı nasıldır?Bu sorulara cevap ararken literatür taramasına ek olarak betimleyici metod ve alan araştırmalarından anket yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada anket yönteminin kullanılması iki temel gerekçeye dayandırılabilir. Birincisi, genel yoksulluk kültürü özelliklerinin, Türkiye'deki yoksulluk kültürü ile ne kadar bağdaştığıdır. İkincisi ise yoksulluk kültürünün, yoksul kesimin siyasal algılarını ne ölçüde etkilediğinin en sağlıklı olarak anket yöntemiyle açıklanabileceği düşüncesidir.Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda genel yoksulluk ve yoksulluk kültürü özelliklerinden, dışarı karşı duyarsızlık ve dışlanma dışında tüm özelliklerin örneklem grubunda var olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu grupta tebaa kültürü hâkimdir. Siyasal davranış ve katılımlarında etkili olan başlıca aracı kurum olarak ise kitle iletişim araçları ortaya çıkmıştır. Son olarak siyasal katılma biçimlerinde başta izleyici faaliyetler yoğun bir şekilde görülürken, geçiş faaliyetleri çok az görülmektedir. Gladyatör faaliyetler ise örneklem grubu için söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
Poverty, which is condition of not having enough sources too meet needs of people, has become a global problem all around the world in concurrence with acceleration of globalization. But there are not enough studies in literature about political behaviour, participation and perception of poor people.Main aim of this study is how poverty culture in Turkey affects political behaviors and political participation. In this context, these are the main questions to be answered;1)What is poverty and poverty culture?2)How is the perspective of poverty in Turkey?3)What are the factors of political behaviors and political perceptions?4)What kinds of political behavior and perception poor people of Serdivan have?While questions are answered; besides literature survey, descriptive method and questionnaire of field research are used. This method is based on two reasons. First one is how general poverty culture features are associated with Turkish povert culture. Second one is the idea how poverty culture affects political perception of poor people is explained properly by questionnaire.As a conclusion of study, apart from indifference to outside and exclusion, general poverty and povert culture features are available in sample group. Moreover, subject culture is dominant in this group. It is found out that main foundation in political behavior and participation is mass communication. Finally, while main audience activities are seen intensively in political participation, transition activities are seen less. Gladiator activities aren?t seen in sample group.