Devlet teşvikleri ve yardımları standardına göre şirketlere sağlanan devlet teşviklerinin muhasebeleştirilmesi
The accounting of government assistance granted to companies according to the government incentives and assistance standard
  1. Tez No: 296115
  2. Yazar: SEDA PAÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KARABINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gelişen ekonomik faaliyetlerle sınırların kalkması ülkeleri yoğun bir rekabet ortamında bırakmıştır. Ülkemizde teşvik ve yardımlar her faaliyet alanına uygun şekilde, vergi muafiyet-istisnaları, düşük faizli kredi ya da hibe yardımları, ucuz girdi temini için kolaylıkların yanında enerji indirimleri, arsa tahsisi ve finansman kolaylıkları sağlayan bir takım yöntemler uygulanmaktadır.Bu çalışmada genel olarak; Türkiye' de uygulanan teşvik ve yardımlar kanunlar kapsamında incelenmiş ve ?TMS-20 Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması Standardı? na göre muhasebeleştirilmesi ele alınmıştır. Bu kapsamda, teşviklerin muhasebeleştirilmesinde ?gelir yaklaşımı? ve ?sermaye yaklaşımı? olmak üzere iki yaklaşım söz konusudur. Gelir yaklaşımına göre teşvikler bir veya birden fazla dönemde kar veya zararda muhasebeleştirilerek gelir tablosuna aktarılır. Sermaye yaklaşımına göre muhasebeleştirildiğinde ise, özsermayeyi arttırarak, bilançoya aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of economic activities, the removal of the borders has left the countries in an intense competitive environment. In our country, methods for the providing of tax exemptions, low interest loans or grant aids, energy discounts together with encouragements for the obtaining of cheap input, allocation of land and financial incentives are applied in accordance with all areas of activity.In this study, the incentives and aids which are carried out in Turkey, as well as their accounting, are examined within the scope of laws and according to the TMS 20 Accounting for Government Grants and Disclosure of Government Assistance standard. Within this scope, the accounting of the incentives is dealt with under the ?income approach? and the ?capital approach? headings. According to the income approach, the incentives are transferred to the income table in one or more than one period by accounting in profit or damage. When the accounting according to the capital approach is in question, the equity capital is redounded and is transferred to the balance sheet.