Fantastik bir roman olarak 'Havada Yürüyen'
As a fantastic novel ' Walking in the Air'
- Tez No: 296114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA KIZILER EMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezimizin inceleme konusu olan, Robert Schneider'in Havada Yürüyen isimli romanı, hayali bir şehir olan Jacobsroth'da dünyaya gelen Maudi Latuhr'un hayatını anlatır. Otuz yıllık süreci kapsayan romanda, Ren Bölgesi'nin sosyo-kültürel durumu ve toplumsal özelliklerine de genişçe yer verilir ve fantastik kişi ya da öğeler aracılığı ile bir anlığına da olsa gerçek dünyadan uzaklaştırılan okurun, hayal ve gerçeğin iç içe girdiği farklı dünyalara yolculuk yapmasına imkân sağlanır.Çalışmamızdaki başlıca amacımız, gerçek bir dekor üzerinde şekillendirilmiş olan Havada Yürüyen adlı romandaki fantastik unsurların tahlilini yapmak ve romanı, hak ettiği gibi fantastik roman türüne dâhil ederek incelemektir. İki bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde fantastik roman türüne dair kuramsal bir bakış açısı sağlamaya çalışarak, tam olarak bu amaca hizmet etmeyi hedefledik.Kuramsal açıdan bakıldığında dahi, oldukça karmaşık bir konu olan ve sınırları keskin hatlarla çerçevelenemeyen bir konu olan edebi tür olarak fantastiği, pratik anlamda bir eser çözümlemesinde kullandığımız çalışmamızda, temel olarak metne içkin ve okur odaklı eleştiri yöntemlerinden yararlandık. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve yazarın amacının iyi bir şekilde tespit edilebilmesi açısından, okur-eleştirmen gözüyle değerlendirdiğimiz çalışmamız, bu yönüyle, okurun okuma süresince gerçek ve hayal arasında sorgulamaya gitmesine ve eserin amacını saptamasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Robert Schneider?s roman Walking in the Air tells the life of Maudi Latuhr, born in imanigary city Jacobsroth. In the roman, encloses 30 years, the writer tells about the social and cultural condition of people live in Region Rhine. More important is that, readers visit another phantasic worlds through the help of phantastic people and events that are given in the story.First aim of our thesis is analysing the phantastic elements in the novel and then categorizing the roman ?Walking in the Air? as a phantastic novel. So in the first part of this study, made up of two parts, we aimed to answer exactly what is Phantastic Literatur?We used reader-focused criticism method in our study to help the readers to line the borders of phantastic which is very complex and hard to understand. This will gonna help readers in the process of reading to ask between fantasy and reality and most importantly to understand the aim of the writer and the text.