Türk müziği devlet konservatuarlarında okutulan Türk sanat müziği ses eğitimi dersine yönelik bir öğretim modeli önerisi
A suggestion of teaching model for voice education given in state conservatories of Turkish music
  1. Tez No: 296117
  2. Yazar: FATMA MÜNEVVER İTİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde müzik eğitimine yönelik çok sayıda kurum vardır. Bu kurumlar içerisinde mesleki müzik eğitimi alanında eğitim veren konservatuvarlar, kuruluş amacı bakımından akademik eğitim vermede önemli yer tutmaktadır. Bu kurumlar kuruluş amaçları ve üstlendikleri rol bakımından dünya standartlarında eğitim vermek ve Türk müzik kültürüne önemli katkılarda bulunabilmek için çağdaş bir eğitim anlayışı ve çağdaş eğitim yöntemleriyle varlığını sürdürmelidir.Yapılan araştırmada Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarındaki ses eğitimi bölümlerinin, ses eğitimi derslerinde uygulanan yöntemlerine değinilerek, sesin güzel ve etkili kullanılabilmesi için gerekli olan çalışmalara yer verilmiş ve öğrenilen bu bilgilerin doğru kullanılmasıyla beraber dersin uygulanma aşamasında farklı icra teknikleri kullanılarak yapılan bu çalışma sonrasında, ses eğitiminde Türk müziği üslûp ve tavrını geliştirme konusuna katkı sağlayacağı düşünülen bazı öneriler getirilmiştir.Bu araştırmada; Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarında okutulan Ses Eğitimi derslerinde, öğrencilerin Ses Eğitimi dersinin ilke ve amaçları ile beraber Form Bilgisi, Usûl dersleri ve Repertuar derslerinde öğrendikleri bilgilerini, aldıkları ses eğitimi ile bağdaştırarak daha etkili bir Türk müziği üslûbu ve tavrı kazandırılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan model önerisinde öğrencinin seviyesi göz önünde tutularak, eser örneğine yer verilmiş ve Türk Müziği formlarından biri olan ?şarkı? formuna ait bir eserle öğretim modeli önerisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarındaki Ses Eğitimi derslerinin Türk Müziği üslûp ve tavrına olan katkılarını değerlendirmenin büyük faydalar sağlayacağı düşüncesinden yola çıkılarak yapılan araştırma, Türk Sanat Müziği ses eğitiminin niteliğini ortaya çıkarmaya çalışan yapısıyla önem taşımaktadır. Bu alana yönelik yapılmış çalışmaların nicelik açısından az olması araştırmanın önemini daha da arttırmakta, kendisinden sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutması amaçlanmaktadır.Ülkemizde müzik eğitimine yönelik çok sayıda kurum vardır. Bu kurumlar içerisinde mesleki müzik eğitimi alanında eğitim veren konservatuvarlar, kuruluş amacı bakımından akademik eğitim vermede önemli yer tutmaktadır. Bu kurumlar kuruluş amaçları ve üstlendikleri rol bakımından dünya standartlarında eğitim vermek ve Türk müzik kültürüne önemli katkılarda bulunabilmek için çağdaş bir eğitim anlayışı ve çağdaş eğitim yöntemleriyle varlığını sürdürmelidir.Yapılan araştırmada Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarındaki ses eğitimi bölümlerinin, ses eğitimi derslerinde uygulanan yöntemlerine değinilerek, sesin güzel ve etkili kullanılabilmesi için gerekli olan çalışmalara yer verilmiş ve öğrenilen bu bilgilerin doğru kullanılmasıyla beraber dersin uygulanma aşamasında farklı icra teknikleri kullanılarak yapılan bu çalışma sonrasında, ses eğitiminde Türk müziği üslûp ve tavrını geliştirme konusuna katkı sağlayacağı düşünülen bazı öneriler getirilmiştir.Bu araştırmada; Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarında okutulan Ses Eğitimi derslerinde, öğrencilerin Ses Eğitimi dersinin ilke ve amaçları ile beraber Form Bilgisi, Usûl dersleri ve Repertuar derslerinde öğrendikleri bilgilerini, aldıkları ses eğitimi ile bağdaştırarak daha etkili bir Türk müziği üslûbu ve tavrı kazandırılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan model önerisinde öğrencinin seviyesi göz önünde tutularak, eser örneğine yer verilmiş ve Türk Müziği formlarından biri olan ?şarkı? formuna ait bir eserle öğretim modeli önerisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarındaki Ses Eğitimi derslerinin Türk Müziği üslûp ve tavrına olan katkılarını değerlendirmenin büyük faydalar sağlayacağı düşüncesinden yola çıkılarak yapılan araştırma, Türk Sanat Müziği ses eğitiminin niteliğini ortaya çıkarmaya çalışan yapısıyla önem taşımaktadır. Bu alana yönelik yapılmış çalışmaların nicelik açısından az olması araştırmanın önemini daha da arttırmakta, kendisinden sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of institutions for music education in our country. Among these institutions conservatoires take an important place in academic education in terms of founding purpose. These institutions should survive with contemporary education concept and education methods in order to educate in world standards when their founding purpose and the role they undertake are taken into consideration.In the study methods used in voice education in State Conservatories of Turkish Music are mentioned discussing the necessary works in order to use voice effectively and beautifully and following this work using different ensemble techniques in the application process of the lesson, some suggestions are developed which we believe they will make contribution to the improvement of voice education in the style and manner of Turkish music.Also this study tries to entitle a more effective Turkish music style and manner by relating students? knowledge of voice training learnt through Form Information, Style lessons and Repertoire lessons together with the aims and purposes of Voice training lesson studied at State Turkish Music Conservatories. In the prepared Suggested Model an example of musical work is given according to the class level of students, and an education model suggestion is developed by using a ?song? which is one of the forms of Classical Turkish Music.This study, accepting Voice Training lessons in State Conservatories of Turkish Music as a main contributor to the style and manner of Classical Turkish Music, has an importance with its aspect of revealing the nature of Classical Turkish Music Voice Training. Since the number of studies on this field is small the importance of this study becomes more evident. The study also aims to light the way for further studies.