Şan tekniği kriterlerinin geleneksel Türk müziğinde kullanılması
Applying vocal technique criteria in traditional Turkish music
- Tez No: 542320
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin ortaya çıkmasındaki ve hazırlanmasındaki amaç Türk Müziği Şarkıcılığında yapılan hatalar ve bu sorunun muhatabı ve çözümü Türk Müziği eğitimi veren Türk Müziği Devlet Konservatuarlarında (TMDK) verilmekte olan ses eğitimi dersinin içeriği ve önemine değinmektir. Geleneksel Türk Müziği şarkıcılarının gelenekselliği bozmamak adına bilimsel tekniklerden uzak durup yaptıkları yanlışları veya profesyonel eğitim almış bir şarkıcı olarak yapmaları gerekenleri yapmadıklarına değinerek üniversite bünyesinde bilimsel eğitim veren kurumlar olarak Türk Müziği Devlet Konservatuarlarının bu konuda herhangi bir tereddütü olmaması gereken çözüm noktaları olduklarını tekrar vurgulamak isterim. Bu amaçla yıllardır üyesi ve aktif bir şekilde ders vermekte olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarlarında karşılaştığım problemler, edindiğim bilgiler, tecrübeler, gözlemlerim, gerek şahsi gerekse yurtiçi-yurtdışı başka kurumlarda ders veren konunun uzmanları ile yapmış olduğum çalışmalar, ulusal ve uluslararası kaynakların incelenmesi ile bu konu açıklanmaya çalıştım. Çok net bir şekilde belirtmek isterim ki şarkı söylemek insan biyolojisinin fiziksel kullanımıdır ve bu fizyolojinin kullanımı günümüzde bilimsel olarak açıklanmıştır. Artık bu bilimselliği göz ardı etmek veya dışında bir çözüm aramak 21.y.y. da bililmsel eğitim veren kurumlarda kabul edilebilir değildir. Sonuç olarak bir üniversiteye bağlı 'Akademik' eğitim vermekte olan Türk Müziği Devlet Konservatuarlarında bilimselliğin hiçbir şekilde göz ardı edilemeyeceğini ve bilimsellikle geleneği bir arada öğretebileceğini ve bunun geleneğe zarar vermeden yapılabileceğini ve bu şekilde öğretilmek zorunda olduğunu belirtmek istiyorum.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis to indicate the problems and mistakes in vocal performance of Turkish Music and therefore to expose the importance and content of voice lessons given in Turkish Music State Conservatories which are the interlocutor and solution of these problems and mistakes. By indicating the ongoing wrongs by Turkish music performers by avoiding the scientific techniques or not doing the rights need to be done as a educated professional singer with concern of corrupting the conventionality, strongly would like to emphasize that Turkish music state conservatories are the solution point without any doubt about this subject where are the institutions on-site of the universities. Therefore as a member and an active instructor of Istanbul Technical University Turkish Music State Conservatory, I tried to explain this subject by observations, experiences, difficutlties and problems came across and by personal and domestic or international specialists's knowledges and works. I must indicate very clearly that singing is a physical use of human biology and the use of this phisyology has been scientificly explained. And no more is possible to avoid or search a solution out of these scientific thruts. Finally I would like to specify that Turkish Music State Conservatories which are the academic study points as a part of universities, are the institution where is not possible to aviod the scientific facts yet can study science and tradition together without corrupting the conventionality which is an obligation.