Taraklı ilçesinin beşeri coğrafyası
Human geography of Taraklı county
- Tez No: 296125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM HAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma alanı olan Taraklı İlçesi Marmara Bölgesi'nin doğusunda, Sakarya'nın güneydoğusunda yer alır. Yüzölçümü 33.400 hektardır.İlçe toprakları genellikle dağlık, tepelik bir görünüme ve akarsuların derin vadiler açtığı bir arazi yapısına sahiptir.En önemli akarsuyu Göynük Çayı'dır. Sakarya nehrinin bir kolu olan Göynük Çayı ilçenin içinden geçtikten sonra Geyve'den Sakarya Nehrine karışır.1926-1928 yılları arasında bucak haline gelen Taraklıda belediye teşkilatı 1954 yılında kurulmuştur. 1987 yılına kadar Geyve İlçesi'ne bağlı kasaba olarak kalmış ve bu tarihten sonra ilçe olmuştur.Taraklı 22 köy ve merkezde 4 mahalleden meydana gelmektedir. 2010 yılında toplam nüfusu 7.337'dir. Nüfusun 2.983'ü ilçe merkezinde, 4.354'ü köylerde yaşamaktadır.Köy yerleşmeleri genellikle, Göynük Çayı vadisinde doğu-batı doğrultulu uzanan ilçe merkezinin kuzey ve güneyinde toplanmıştır. İlçe merkezi ve bütün köyler toplu dokulu yerleşme özelliğine sahiptir.Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Taraklı topraklarının % 27'si tarım alanıdır. En önemli tarım ürünleri buğday ve hayvan yemidir. Ayrıca, meyvecilik de önemlidir.
Özet (Çeviri)
Taraklı lies in the eastern part of Marmara Region and southeastern part of Sakarya. It covers an area of 33.400 hectar.The geological structure of the county is mountainous image and land structure that streams are made deep valleys.The most important river of Taraklı is Göynük Stream. Göynük Stream which is a branch of Sakarya River, reaches from Geyve to Sakarya River, after passing through the centre of Taraklı.In Taraklı, which was asubdistrict from 1926 to 1928, municipolity was founded in 1954. It had been a borough of Geyve until 1987 and became a county after this year.Taraklı constitutes 22 villages and 4 districts. The total population of the county was 7.337 in 2010. 2.983 of the population inhabitants in the centre, 4.354 people who are the rest of population live in the villages.Village settlements are usually south and north of the town centre which is lying eastward westward in the valley of Göynük Stream. The town centre and all villages have mass-settlement.The major living supplies are agriculture and stockbreeding. % 27 of Taraklı is an agricultural area. The most important agricultural products are wheat and fodder. Besides, fruit has an important role in its economy, too.