Sakarya ili Sapanca ilçesi geleneksel konut mimarisi
Tradintional hause architecture in Sapanca-Sakarya
  1. Tez No: 296142
  2. Yazar: SERAP EŞKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN NEMLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Geleneksel Türk evleri, Türk halkının kültürel değerleriyle oluşmuş, canlı bir kültür ortamıdır. Kültürel mirasımızın en değerli varlıklarıdır. Türk Evi esas şeklini Anadolu da kazanmıştır. Eski Türk töreleri ve İslam dininin getirdiği esaslar evin planlanmasında ve iç mekânın düzenlenmesinde önemli etkenlerdir. Anadolu da değişik bölgelerde, farklı kültür ortamlarında ve bölgeye has yapı malzemeleri ile kendine has kimliğe sahip ev tipleri oluşmuştur.Marmara bölgesi sınırları içerisinde yer alan Sapanca da iklim ve coğrafi özelliklerinden dolayı kendine özgü mimari karaktere sahip evler yapılmıştır. Geleneksel Sapanca evleri yapıldıkları dönemin kültürünü, sosyal ekonomik yapısını günümüze yansıtmakta, kentin görsel ve tarihsel değerini arttırmaktadır.Çalışma kapsamında öncelikle çalışmanın amacı, kapsamı, kaynak araştırması, materyal ve metod, kentin coğrafyası ve iklim özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde, Türk Evinin Plan özellikleri kapsamında; Türk Evinin tanımı, tarihçesi, oluşumu ve Türk evinin mimari özellikleri üzerinde durulmuştur.ikinci bölümde, Sapanca Konutları her ev için katalog oluşturularak incelenmiştir.Üçüncü bölümde, karşılaştırma yapılmıştır.Dördüncü bölümde, değerlendirme ve sonuç verilmektedir.Beşinci bölümde Ekler ve son olarak altıncı bölümde kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish Houses are picturesque cultural environment formed by cultural values of Turkish people. They are the most precious parts of our cultural heritage.Typical Turkish house has gained its original form in Anatolia. Old Turkish customs and Islamic principles are important factors in planning the house and arrenging interiordecoration. Authentic types of houses have formed in different cultural atmospheres of different parts of Anatolia.Sapanca is located within the boundaries of the province of Marmara. The houses were made of the unique architectural character because of climate and geographical features in Sapanca. Sapanca traditional houses reflect the present to the culture of the period and social economic structure and increase the city's visual and historical value.The scope of research firstly is given information including the aim of the study and scope, search of source, material and methods, geography and climate of the town.In the first part It is focused on the meaning of the Turkish House, its history and the architectural features of the Turkish house.In the second part Sapanca Houses were formed for each house catalog.In the third part There is compared.There is evaluation and results In the fourth part.In the fifth part attachements and the latest chapter in the sixth is existed bibliography