Sakarya ili Sapanca ilçesi Mahmudiye köyü Hasan Fehmi Paşa camii kalem işi süslemeleri
Sakarya rovince Sapanca county Mahmudiye village, Hasan Fehmi Paşa Mosque interior decoration ornaments
- Tez No: 218942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Geleneksel Türk süsleme sanatları içinde önemli bir yere sahip olan kalem işi süslemeler, camilerde sıva üstü kalem işi olarak uygulanmıştır. Zamanla tahrip olan bu bezemelerin birçoğu onarımlardaki yanlışlar nedeniyle değişime uğramaktadır.Bu araştırmada; XIX. Yüzyıl sonlarında yapılan, Sakarya İli Sapanca İlçesi Mahmudiye Köyü Hasan Fehmi Paşa Camii kalem işi süslemelerin motif, renk ve kompozisyon özellikleri ele alınmıştır. Kalem işleri ile sınırlandırılan bezemelerin fotoğrafları ve motiflerin üzerinden çizimleri alınarak röleveleri çıkarılmış ve belgelenmiştir. Araştırma sonucunda toplanan veriler tablolar ve çizimler olarak sunulmuştur.?Sakarya İli Sapanca İlçesi Mahmudiye Köyü Hasan Fehmi Paşa Camii Kalem İşi Süslemeleri? adı altında yürütülen tez çalışmasında dönemin sanat anlayışını yansıtan cami içi süslemelerin, renk, kompozisyon ve motif özellikleri incelenmiştir.Bölgenin Osmanlı'nın başkentine olan yakınlığı sanat anlayışındaki değişimlerden de çabuk etkilenmesine yol açmıştır. Batı etkisinin mimaride görülmeye başlanması ile kalem işi süsleme klasik motifleri yerine C ve S kıvrımlı, ışık gölge ile boyutlandırılmış ve tüm öğelerin bir arada kullanıldığı eklektik üsluplu yapılar oluşmuştur. Hasan Fehmi Paşa Camii bezemelerinde dönemin sanat anlayışı belirgin bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Interior Decoration Ornaments has an important role in Traditional Turkish Ornaments Arts, and used as interior decoration on plaster in mosques. In time, many of the ornamnets was ruined, and got lost due to bad decoration.In this research; Sakarya Province Sapanca County Mahmudiye Village Hasan Fehmi Paşa Mosque, build-in at the end of the XIX?th century, interior decoration ornaments motifs, colors, and composition properties discussed in detail. Ornaments photos of interior decoration and relievo taken out by drawing on motifs and carefully documented. End of the research result, collected all datas prepresented with tables and drawings.In naming thesis ?Sakarya Province Sapanca County Mahmudiye Village, Hasan Fehmi Paşa Mosque Interior Decoration Ornaments?; Ottoman era art appreciation reflectings in-mosque ornaments, colors, compositations and motifs properties was observed and scrutinied.Due to geographical position of this area, which is very close to Capital of Ottoman Empire, it was promptly effected with any anteration of art appreciation. With the effects of West was first seeing in architechure; C,S Bends, resized with chiaroscuro, and all objects was used together in eklektik architecture rather than interior decoration ornaments classic motifs. Hasan Fehmi Paşa Mosque ornaments showed art appreciation of Ottoman era in a distinctive way.