KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılmasında kümelemenin rolü ve önemi
The role and importance of clustering in strenghtening competetive power of SME's
- Tez No: 296168
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye'deki KOBİ'lerin finansman, pazarlama, tedarik, yönetim ve teknoloji ile ilgili ciddi problemleri bulunmaktadır. Bu problemler, işletmelerin büyük ve kurumsallaşmış firmalarla rekabet etmelerini engellemektedir.Türkiye ekonomisinde çok ciddi bir yeri olan bu işletmelerin üretim üstünlüğü, pazarlama becerisi, mali gücü, siyasi ? iktisadi ortamı oluşturabilmeleri için, öncelikle serbest piyasa koşulları içerisinde olan Türkiye de, bu problemleri aşmaları gerekmektedir.Bu araştırmada KOBİ'lerin rekabet gücüne ulaşabilmelerinde Kümelemenin önemi üzerinde durulmuştur.Bu amaç doğrultusunda geniş kapsamlı literatür taraması yapılmıştır.Sonuç olarak, Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri finansman, pazarlama, tedarik, teknoloji ve yönetim sorunlarını çözebilmeleri, kısaca yeterli rekabet gücünün oluşturabilmeleri için, kümelemenin en ideal yöntem olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The SME?s in Turkey has some significant problems about financing, marketing, managing and technology. These problems prevent the firms to compete with bigger and more institutionalized firms.These firms which have a significant place in Turkey?s economy first have to overcome some problems like production superiority, marketing capability, financial power to create political and economic environment in Turkey which is within free market conditions.In this research the importance of clustering for SME?s to achieve a competitive power is emphasized.A large scope of literature review was made in accordance with this aim.As a result clustering was offered as the most ideal method to SME?s for overcoming problems in the areas of financing, procurement, technology, managament and creating a sufficient competitve power.