Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC)'nin meşruluğu bağlamında mülkiyet sorunu
Property/ownership question within the context of legality of Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 296175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma önce İngiltere tarafından haksız ve tek taraflı olarak ilhak edilen daha sonra güç odakları tarafından uluslararası sorun haline getirilen, devreye önce Birleşmiş Milletler (BM), en son olarak da Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin girmesi sonrasında çok yönlü bir sorun olan KKTC'nin meşruluğu ve tanınması bağlamında, 1974 Barış Harekâtı sonrasında her iki toplumun geride bıraktıkları taşınmaz mallarla ilgili olarak özellikle AİHM tarafından alınan bazı kararları irdelemek amacıyla kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the multidimensional issue of Cyprus annexed unilaterally and unfairly by the United Kingdom at first and then turned into an international problem by great powers and with interventions of the United Nations (UN), lastly European Union (EU) and European Court of Human Rights (ECHR) within the context of recognition and legality of Turkish Republic of Northern Cyprus particularly concerning some ECHR resolutions on immovable properties left behind by both sides on the island after 1974 Turkish Peace Operation.