Les paradis artificiels comme moyen d'echapper au spleen dans l'ouevre de Baudelaire
Baudelaire'in yapıtlarında iç sıkıntısından kaçış yolu olarak başvurulan yapay cennetler
  1. Tez No: 250190
  2. Yazar: LAMA ALKHANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
? Baudelaire'in Yapıtlarında İç Sıkıntısından Kaçış Yolu Olarak Başvurulan Yapay Cennetler? konulu çalışmanın üç alt başlıktan oluşan ilk ana bölümünde, XIX. Yüzyıl Fransız Şiirinin gelişiminde, evrensel düzlemde yer almasında yadsınamaz bir işlevi olan büyük usta Baudelaire'i etkileyen iç sıkıntısı kavramının kaynağı üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın altı alt başlıktan oluşan ikinci ana bölümünde ise, Baudelaire'in iç sıkıntısından kaçmak için başvurduğu yapay cennetler sırasıyla irdelenmiştir. Sığınılacak bir liman gibi de görülen bu kurtuluş yollarının her biri, aynı zamanda, Kötülük Çiçekleri `nin içinde yer alan bölümlerin başlığıdır da. Şairin yarattığı ilk yapay cennet şaraptır. Ardından afyon gelir. Varoluşun dayanılmaz ağırlığı altında ezilen Baudelaire, duyulmayanı duyabilmenin, görünmeyeni görebilmenin özlemi içinde bütün duyularını yeni etkilere açık hale getirir. Kadın, böyle bir yolda, sığınılması gereken bir başka limandır. Doyuma ulaştırmada onlar da yetersiz kaldığında, düşsel ya da gerçek, uzamda yolculuk başlar. Bütün olanaklarının bittiğini gördüğünde, son sığınak olarak ölüme sarılır. Baudelaire'in iç sıkıntısından kurtulmak için başvurmayı denediği, her birinde ayrı bir deneyim kazandığı bütün bu yapay cennetler, özgürlüğe açılan bir kapı; varlığa tutulan gizemli bir aynadır.Üç alt başlıktan oluşan üçüncü ( son) ana bölümde, iç sıkıntısını doğuran acımasız gerçeğin sınırlarını aşma yolunda Baudelaire'de ortaya çıkan yeteneğin oluşumunda etkin olan nedenler, bu özelliğini yansıtış şekli ele alınmaktadır. Victor Hugo, Thomas de Quincey, Edgar Allen Poe, Théophile Gautier gibi seçkin yazın adamlarının Baudelaire üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Onların bu sorunu çözme yöntemlerini, verdikleri uğraşı Baudelaire de benimsemiştir. Yapıtlarında görsel, işitsel, kokusal duyularla taçlandırılmış bir dünya yaratarak, iç sıkıntısının verdiği olumsuzluğu en aza indirgemeyi başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Charles Baudelaire is a nineteenth century poet, critic and translator. He open the way for modern poetry. This is Charles Baudelaire who fonded the bases of the Symbolism. Poet of Ideal and Beauty, his soul is always looking for the perfection.To escape the Spleen the poet uses poetic language, which has the capacity to give meaning and transmute the more mundane and most vile realities. At first, we had to seek the source of the Spleen which accompanies him all his life.The thesis studies in the first the influence of Christian formation in his private life, the primary role of his mother in his enigmatic universe and le Mal du siecle.Baudelaire found his own ways to escape the Spleen. The artificial Paradises seemed the only possible attempt to be free from his evil.Drunkenness as a first way is a flight to the paradise imagined. To drown his melancholy, Baudelaire relied on wine and hashish. The poet is fascinated by the women. Sometimes he finds in her a safe refuge. It takes a key role in his life with different images. The travel and the revolt are another ways that allowed his mind to fly by artificial paradise to a world without trouble. All escape attempts ended in failure. Life itself is a source of the Spleen. Object of a quest, death is the ultimate way to solve the contradiction of good and evil. It is seen as a move towards a reconciled world. The soul of Baudelaire suffocating in the world, which explains that, the only possible place to find peace is anywhere out of this world.Charles Baudelaire was fascinated by some literary;Hugo,Poe,Quincey,and Gautier.But expressing his Evil is original. It arouses the senses hearing, visual and olfactory, which aims to relieve his nostalgic Spleen. His originality reside in the determination of distance between Spleen and Ideal.