Batı Türkçesinde G# ve VGV değişmelerinin tabaka ve tabakalanmaları
Western Turkish G#, level, and bedding changes and VGV
- Tez No: 296211
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Orta Türkçe dönemi, şivelerin ayrılaşması bakımından önemli bir süreç olduğu gibi özellikle Eski Anadolu Türkçesi şivesi ile yazılmış eserlerin zenginliği bakımından da önemlidir. Şu ana kadar Orta Türkçe, Eski Anadolu Türkçesi ve Kıpçak Türkçesi hakkında yapılmış çalışmaların fazla olması gibi bunun devamının da geleceği bilinen bir gerçektir. Ancak ele almış olduğumuz Batı Türkçesindeki G# ve VGV değişmeleri konusunda daha önce yapılmış bir çalışmanın varlığına rastlamamamızın teşviki ile, Orta Türkçe dönemindeki şivelerin coğrafi konumunu belirleyen bu önemli değişmelerin durumunu incelemeyi amaç edindik.
Özet (Çeviri)
Middle Turkish period, accent, as an important process in terms of separation Old Anatolian Turkish accent, especially with the wealth of works written in terms of importance. So far, Intermediate Turkish, Turkish Old Anatolian Turkish and Kipchak made about the continuation of this work is more like a well known fact in the future. TURKISH: G # and the West, however, that we have discussed previously conducted a study on changes in the presence of VGV have never seen with the promotion, during the Middle Turkish dialect that determine the geographic location of the aim to investigate the status of these important changes.