Türkiye'de fotoğraf anasanat dallarında yapılan yüksek lisans tezlerinin incelenmesi
A study of the master's thesis completed at the photography main art branch in Turkey
- Tez No: 296262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ERUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Fotoğraf Anasanat Dalı Fotoğraf Programı olan üniversitelerde hazırlanmış tezlerin analizi yapılmıştır. Bu üniversiteler, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Fotoğraf Programı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Fotoğraf Programı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Fotoğraf Programı ve Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Fotoğraf Programı'dır. Araştırmanın örneklemini, Yüksek Öğretim Kurumu'nun tez tarama sayfasında yayınlanan bu dört üniversiteye ait toplam 103 adet yüksek lisans tezi oluşturmaktadır.Araştırmanın amacı, yüksek lisans tezlerini içerik analiziyle betimsel açıdan incelemek ve böylece daha önce yapılmış çalışmaların bir panoramasını sunarak bundan sonra yapılacak olan çalışmalara rehber olmak ve fotoğraf eğitimine katkı sağlamaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda incelenen yüksek lisans tezleri, hem topluca hem de üniversite bazında ele alınarak, enstitülerine, anasanat dallarına, yapılış yıllarına, danışmanlarına, öğrencilerin mezun oldukları lisans programlarına, konularına, kuramsal ve teknik değerlendirmesine, veri toplama araçlarına, yöntemlerine, kaynaklarına göre gruplandırılarak incelenmiştir. Araştırma, tarama modelinde yapılmıştır. Ayrıca tezlerin içeriğini belirlemek amacıyla, içerik analizine dayanan betimsel istatistikler kullanılmıştır.Bu araştırma ile elde edilen sonuçlardan hareketle, fotoğraf alanında farklı düşünme yolları ve gelecekte yapılacak araştırmalara yol gösterilmeye çalışılmıştır. Benzer çalışmalar ile oluşacak yığılmaların önlenebilmesi açısından da bu çalışma oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study an analysis of the master?s thesis completed at the Photography Main Art Branch of various universities in Turkey that has a Photography Program. These universities and their related programs were as follows: Marmara University, Institute of Fine Arts, Phography Main Art Branch, Photography Program; Mimar Sinan University, Institute of Social Sciences, Phography Main Art Branch, Photography Program; Dokuz Eylül University, Institute of Fine Arts, Phography Main Art Branch, Photography Program; and, Atatürk University, Institute of Social Sciences, Phography Main Art Branch, Photography. The research sample is consisted of 103 master?s thesis that are completed in the above listed four universities and are published in the thesis search page of The Council of Higher Education.The purpose of the research is to study the master?s thesis descriptively using a content analysis method and thus to present a panoramic view of the thesis completed until now and so to be a guide for the thesis that will be done in future and to contribute to the education in photography. The thesis studied with this purpose in mind are evalutated both collectively and by university, and they are studied according to the following grouping variables: institute, main art branch, the year of completion, thesis consultant, undergraduate department of the student, subject, orientation as theoretical or technique, data collection tool, method, references. The research is conducted using a survey model. Besides, to determine the content of the thesis, descriptive statistics that depends on content analysis are used.Depending on the results achieved through this study, different ways of reflection in the field of photography and guidance for the future research are tried to be provided. This study is a quite important one as an effort to prevent a repetetion of subject in the master?s thesis that will be done in future.