Savaş fotoğraflarının tarihsel süreç içinde incelenmesi ve zaman içindeki değişimi
Review of war photographs in history and their change over time line
- Tez No: 296263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ERUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf ve Video Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsanlık var olduğundan beri çatışmalar ve savaşlar devam etmektedir. Yaşadıklarını, ifade etmek isteyen insanlar fotoğrafın icadına kadar, savaşlarda yaşadıklarını, duyduklarını değişik sanat formlarında ortaya koymuşlardır. Fotoğrafın icadı ile birlikte yaşananlar daha nesnel bir şekilde aktarılmaya başlanmıştır. Ancak, tarih boyunca hem fotoğraf teknolojisinin sürekli değişmesi ve gelişmesi, hem de dünyadaki sosyal ve politik değişim savaş fotoğraflarının da farklı dönemlerde, farklı üretilmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada örnek olarak seçilen savaşlar, dönemsel olarak dünyayı hem ekonomik, hem de politik olarak değiştirmiş, hemen hemen her savaşta farklı fotoğraf teknolojileri kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, savaş fotoğraflarının tarihi boyunca, gelişen teknoloji ve politik ortamlara göre uğradığı değişimleri tespit etmek, savaş karşıtı toplumsal bilincin oluşmasına ne derecede katkısı olduğunu, hangi savaşlarda nasıl etkili olduğunu incelemektir.
Özet (Çeviri)
Conflicts and wars continue, throughout the existence of humanity. Before the invention of photography, people who want to express their experiences; they have demonstrated their feelings in various art forms. With the invention of photography, relating facts, started to convey in a more objective manner. However, throughout history the changing technology and development of photography never ended as well as the social and political change in the world. This caused different productions of war photography in different periods. In this study the selected examples of wars, changed the world both economically and politically and different photographic technology is used almost in every war. The aim of the study is, to investigate how different political environments and use of different technologies cause differ in war Photography and To what extent contributed to the formation of the anti-war social consciousness.