Uluslararası finansal raporlama standartlarının kamu kurumlarında kullanılmasının mali saydamlığa etkileri: İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi-İSKİ-örneği
Using international financial reporting standards within public institutions and its impacts on the fiscal transparency: Istanbul Water and Sewerage Administration-case of İSKİ
- Tez No: 296268
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kamu yönetiminde son dönemde en çok tartışılan konuların başında gelen mali saydamlığa nasıl ulaşılacağı net olarak belirlenememiştir. Devlet muhasebesi standartlarının mali saydamlığın sağlanmasında ne gibi faydaları olacağı ile ilgili olan konumuz gereği birçok konuya değinildi.. Öncelikle mali saydamlığın ne olduğundan ve IMF'nin mali saydamlık konusunu somut ve ölçülebilir bir komu haline getirmek için hazırladığı Mali Saydamlık İyi Uygulamalar Tüzüğüne değinildi, ardından dünyada ve Türkiye de mali saydamlığın nerede olduğu ve mali raporlama ile ilgili mali saydamlık sorunlarının neler olduğundan bahsedildi. Daha sonrasında UMS-UFRS'nin altyapısından ve oluşturulma sürecinden değinildi. Bunları tamamladıktan sonra devlet muhasebesinin ne olduğu kullanılan kayıt yöntemlerinin neler olduğu ve son dönemde yaşanılan değişimlerden bahsettik. Sonrasında ise mali saydamlığı sağlamak için UFRS-UMS altyapısını kullanan uluslar arası kamu sektörü muhasebe standartlarının ülkemizde mali saydamlığa katkılarına değindikten sonra İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin mali tablolarını kamu oyuna açıklamalarına uygulama olarak gerçekleştirildi..
Özet (Çeviri)
It?s not clearly determined how to reach fiscal transparency which is being discussed recently as a head of the topics in public management. We had to mention about many topics by the force of our subject about which benefits can be sustained by governmental accounting standards to ensure fiscal transparency. Primarily, we mentioned about what the fiscal transparency is and the Fiscal Transparency Best Practices Regulation that has been prepared to concretize Fiscal Transparency of IMF issue, afterwards we cited the level of fiscal transparency both in Turkey and in the World, and we also touched on what the fiscal transparency related problems are. Later on we mentioned about infrastructure of IFRS-IAS and about its creation process. After accomplished those issues we mentioned about what the governmental accounting is, the current registration methods and also about recently experienced alterations. We deal with the contributions of the accounting standards of international public sector that use IFRS-IAS infrastructure to ensure fiscal transparency, to fiscal transparency in our country. Lastly we mentioned about the public declaration of financial statements of Istanbul Water and Sewerage Administration.