XVI. ve XVII. yüzyıl Osmanlı Dönemi saray kadın kıyafetleri ile halk kadın kıyafetlerinin karşılaştırılması
The comparison of the palace women?s clothing and public women?s clothing at XVI-XVII th century Ottoman Period
- Tez No: 296279
- Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM R. TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türk kadın giyimi, Türk toplumunun Orta Asya'dan başlayarak Anadolu'ya kadar süren ve Anadolu'da da devam eden tarihsel sürecinde, sosyal değişimini izlememizi sağlayan önemli örnekler sunmaktadır. Minyatürler ve seyahatnameler, dönemin giysi özelliklerinin belirlenmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bu belgeler Osmanlı kadınının yaşamını anlatmaktadır.Osmanlı Devleti güçlü bir imparatorluk haline gelirken kadının sosyal durumu önemli ölçüde gerilemiştir. Özellikle şehirlerde, kadınlar ayrı bir grup olarak ve katı yaşam şartları altında yaşamaya zorlanmışlardır. Harem, kelime anlamı olarak kutsal bir alanı tanımlasa da kullanım olarak giriş ve çıkışın denetimli olarak yapıldığı, belirli kişilerin girişinin veya belli davranış biçimlerinin yasak olduğu bir alanı anlatır. Topkapı Sarayı'nın haremindeki kadınlar da, hiyerarşik bir düzen içinde yaşamışlardır.Türk kadın giyiminin en zengin örneklerinin olduğu Osmanlı İmparatorluğu, XVI. ve XVII. yüzyıl saray ve halk kadın giyimleri, karşılaştırmalı bir şekilde görsel verilerle desteklenerek ele alınmıştır. Bu döneme ait giysiler zengin malzeme ve model özelliklerine sahiptir. Yakın zamana kadar giyilen ve bazı yörelerde kullanımı günümüzde de sürdürülen giysilerin kullanım şekilleri dönemlere, bölgelere ve iklim koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Giyim, kumaşları, işlemeleri ve aksesuarları ile bir bütün olarak ele alındığı zaman kadın kıyafetleri gerçekten uyum, değişkenlik ve canlılık dolu özellikler taşır. XVI. ve XVII. yüzyıl Osmanlı döneminde kadınların kıyafetinin en önemli özelliği, şalvar, gömlek, iç entari, kaftan ve feracedir.İncelenen bu dönem, Osmanlı kadın kıyafetlerinin farklı kültürlerden en az etkilendiği bir dönem olma özelliğine sahiptir. XVIII. yüzyıldan itibaren ise, batı ile etkileşime girilmesi, Osmanlı kadın kıyafetlerindeki değişimi kademeli olarak beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish ladies dress materials shows us significant sample of Turkish society to follow up the process of social change which has been lasting through historical process starting from central Asia to Anatolia and still being in Anatolia. Miniatures and book of travels are provided significant contributions to the characteristic of period clothing features. We are told about Ottoman woman life by these documents. Ottoman Empire while becoming powerful statue the social statue of women declined significantly, in separate group of women especially in cities was forced to live under strict conditions of life. The word Harem has a holy meaning as a word, but as a place it had lots of forbidden areas such as special people special behavioural. The Harem women lived with hierarchical order.It has been under debate between the court clothing and public clothing. The clothing of this period has rich features and models. Forms of clothes can show differences according to regions and climate conditions. Clothing is a whole with fabric, embroidery and accessories really fit the characteristics of variation and vitality. The most important feature of women?s clothing at XVI and XVII century Ottoman period were baggy, shirts, internal kirtle and ferace.This period which has been studied, is the least period that has been affected from other cultures. After XVIII century the ottoman women?s clothing has been interacted by the western culture. Ottoman women brought the gradual change of clothes