Analog elektronik eğitimi ölçme ve değerlendirmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 29630
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZGİN ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
II ÖZET Bu araştırmada“Eğitim”ve“Program Geliştirme”kav ramları açıklanmaktadır. örnek olarak Endüstri Elektroniği Müfredat Programı nın tasarlanışı ve tasarlanışına etki eden faktörler araş tırılmış. Bu müfredat programını oluşturan haftalık ders dağıtımı belirtilmiştir. Bu müfredat programında, Analog Elektronik Eğitimi nin hangi dersler adı altında yapıldığı araştırılmış ve bu derslerden Elektronik I dersinin kapsamında bulunan konular güncelleştirilerek, konuların eğitim süreleri yeniden be lirlenmiştir. Ayrıca bu dersteki konuların daha iyi işlen mesine örnek' teşkil etmesi için birkaç tane Günlük Ders Planı örneği hazırlanmıştır. öğrencilerin bilgilerinin ölçülmesinde yazılı test lerin, becerilerinin ölçülmesinde ise derecelendirme ölçe ğinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Sınıf başarı oranının hesabı ile derslere göre öğ renci başarıları belirlenerek, derslerin başarı oranında bir düşüş varsa, bu düşüşün nedenlerinin tartışılmasına o lanak sağlayacaktır. Progr am başarı oranının hesabı ise, programın amaçlarının ne oranda gerçekleştirilmiş olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research deals with“ The Education and Program Development ”concepts. As an example, the factors influencing the preparing and designing the Industrial Electronics Curriculum program have been researched. The weekly lesson distribution for ming this curriculum program has been made clear. In this curriculum program, the names of the lessons performed in the Analog Electronics Education have been ^researched and the subjects of the Electronics-I from among these lessons have been adapted to the conditions of ourday and the duration of the subjects' education has been redetermined. In addition to this, some daily lesson plans have been prepared to make the teaching of the subjects in this lesson better. Written tests in evaluating the students' learning and grading scale in evaluating their skills should be used. Determining the students' success by means of the calculation of the class' success ratio, if any fall in success ratio of the lessons, will make the disscussion of the causes of the fall possible. And the calculation of the program success ratio shows if the purposes of the program was made clear in what s measure.