Asenkron makinaların hız kontrolu
  1. Tez No: 29631
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇALIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİ KENTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde bilimsel ve teknolojik bulgular baş döndürücü bir hızla gelişmektedir. Bu değişim içinde elektroniğin endüstriyel uygulamaları büyük yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında, endüstride yaygın olarak kullanılan asenkron motorların hız kontrolü üzerinde incelemeler yapılmıştır. Konunun anlaşılabilmesi için, yan-iletken elemanların tanımından başlanarak devrenin tasarımına kadar incelemeler yapılmıştır. Tezin I. Bölümü girişten oluşmuştur. E. Bölümde yan-iletken malzemelerin temel yapılan ve karakteristikleri gibi konular incelenmiş, bu elemanlara ait temel bilgiler aktarılmıştır. IH. Bölümde asenkron makinaların çalışma prensibi, sınıflandırılmaları ve eşdeğer devreleri gibi konular incelenmiştir. Bu incelemelerde asenkron motorlarda moment denklemi; Me = -ms.4;-, -*/. rı(Nm) [1] \Rs+~ T I +\~2'Xao+-2-Xın) olarak ifade edilmiştir, «.-uru! " -*££ olarak tanımlanır. Diğer bir yaklaşımla; A/e = |-(f)2-sm2fO,Idir. [2] Denklem 1 e göre motor momentinin belirgin bir şekilde; Vs,f,p,Xla değişkenlerine bağlı olduğu görülür. Denklem 2 den ise motor momentinin ( j-j ne bağlı olduğu görülür. Denklem 1 e göre asenkron motorun devir hızı; 1 ) Kutup sayısının değiştirilmesi ile, 2) Rotor direncinin değiştirilmesi ile ve 3) Statora uygulanan gerilimin etkin değerinin değiştirilmesi ileayarlanır. Denklem 2 ye göre; 1) Rotora dışarıdan değişken frekanslı gerilim uygulayarak, 2) Statora uygulanan gerilimin etkin değeri ile birlikte frekansını değiştirerek devir hızında değişimler olduğu saptanmış ve bu yöntemler tek tek araştırılmıştır. IV. Bölümde ise denklem 2 den elde edilen sonuçlar ışığında frekans çevirici yapılan incelenmiştir. Frekans çeviricilerin en yaygın olarak kullanılanı, darbe genişlik modülasyonlu frekans çeviricilerdir. Bu bölümde, darbe genişlik modülasyonlu frekans çevirici tasarımında kullanılan elemanlar araştırılmıştır. Daha önceki dört bölüm halinde incelenen asenkron motor hız kontroluna ait bilgiler değerlendirilerek V. Bölümde, Philips firmasına ait HEF4752 entegresi kullanılarak D.G.M. asenkron motor hız kontrol ünitesi tasarlanmış ve çalışması özetlenmiştir. Araştırmacı arkadaşlarıma yardımcı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY Presently, scientific and technologic inventories develop with a very high speed. The industrial applications of the electronics have a great place in this development. In this thesis, the speed control of the induction machines, which are widely used in the industry, are researched. In order to understand the subject better, the research begins with the definition of semiconductors and ends with the design of the circuit. The first chapter of the thesis consists of the introduction. In the second chapter, the basic structures and the characteristics of the semiconductors are examined and basic knowledge on these elements is given. In the third chapter, subjects about the operating principles, classifications and equivalent circuits of the induction machines are examined. In these studies, the moment equation in induction machines is told as; *'r v\ Me = -ms.£;. " ;(Nm) [1] In this equation, s and n, are defined as; its-nr _60/ * - tts } ns - p With a different approach; Me = K'(!fi) 'ST*®,1 is found. [2] According to equation 1, it can be obviously seen that, the motor moment depends on these variables: Vs,f,pmdXm According to equation 2, the motor moment depends on Ij-j. According to equation 1, the motor speed of the induction machines is adjusted with;-V- 1) Changing the pole number, 2) Changing the resistance of the rotor and 3) Changing the effective value of the voltage applied to the stator. According to equation 2; 1) Applying inconstant frequency voltage to the rotor from outside and, 2) Changing the frequency with the effective value of the voltage applied to the rotor, determine that some changes have occurred in the motor speed, and these methods are examined one by one. In the fourth chapter, according to the results derived from equation 2, the structure of the frequency converters is examined. Pulse width modulation frequency converters are the most widely used ones. In this chapter, the elements, which are used in designing the pulse width modulation frequency converters, are researched. In the fifth chapter, after realizing the details about the induction machine speed control systems in the first four chapters, the pulse width modulation induction machine speed control unit is designed - using the integrated circuit HEF4752 produced by Philips - and the operation of this unit is summarised. I hope that; this thesis will be helpful to my friends making research on this subject.