Towards a model for analyzing the cognitive gap in user-product interaction throughout the technological evolution
Kullanıcı-ürün etkileşiminde bilişsel boşluk: Teknolojik evrim açısından bir analiz modeli
  1. Tez No: 876713
  2. Yazar: BEYZA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE HÜMANUR BAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Yeni teknolojilerin günlük hayata entegrasyonu, ürünlerin doğasını kökten değiştiriyor. Kullanıcılar, hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıkları teknolojiler ve algoritmalarla çalışan ürünlerle çevrelenmiş durumdalar. Bu bilgi eksikliği, kullanıcı ve ürün arasında Bilişsel Boşluk oluşturuyor. Bilişsel Boşluk olmadan teknolojiyi günlük ürünlere entegre etmenin etkili yollarını keşfetmek, günümüz tasarımcılarının ana zorluğu haline geliyor. Bu zorluktan hareketle çalışma, teknolojik evrimde kullanıcı-ürün etkileşimindeki bilişsel boşluğu analiz etmek için bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Model bulaşık makinesi ürün kategorisinde, teknolojik evrimdeki önemli kilometre taşlarını temsil eden bulaşık makinesi modelleri üzerinde uygulanmış ve böylece teknolojik evrimdeki Bilişsel Boşluk hakkında içgörüler elde edilmesi amaçlanmıştır. Ürünlerdeki mekanik yapılar birer birer yerini elektronik işletim sistemlerine bırakırken, ürünlerin biçimi de kaçınılmaz olarak değişmekte ve biçim ile işlev arasındaki geleneksel bağda onarılamaz bir hasara yol açmaktadır. Biçim ve işlev arasındaki zayıflayan bağ, önemli bir bilişsel boşluk yaratarak kullanıcı ve ürün arasındaki etkileşimin doğasını ciddi şekilde tahrip etmektedir. Yeni teknolojiler ürünlere entegre edildikçe, bazı ortodoks etkileşim unsurları eskimekte ve yok olmakta ya da daha ince, daha iyi, daha küçük versiyonlarla değiştirilmektedir. Gelişen teknolojilerin neden olduğu bu değişim, işlevlere ilişkin referansların önemli bir kısmını kaybeden, bozulan, değişen, evrilen etkileşim unsurları üzerinde Bilişsel Boşluk yaratmaktadır. Bilişsel Boşluk'un ortaya çıkışı yeni değildir. Bilişsel Boşluk daha önce birçok akademik çalışma tarafından bilişsel eserler, dağıtık biliş, sistem imajı veya eylem akışı gibi çoklu perspektifler üzerinden incelenmiş ve tanımlanmıştır. Bu nedenle, çalışma, ürünlerdeki bilişsel boşluğu analiz etmek ve karşılaştırabilmek için bilişsel boşluğun boyutlarını tespit etmek amacıyla mevcut literatürü çoklu perspektifler aracılığıyla araştırmaktadır. Çalışma, kullanıcı-ürün etkileşimindeki bilişsel boşluğu analiz etmeyi, teknolojik gelişmeler sırasında bilişsel boşluğu retrospektif bir şekilde araştıran bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, görsel girdiye dayalı olarak ilk görüşteki bilişsel boşluğa odaklanmaktadır, çünkü bilişsel boşluğun ilk görüşte en büyük olması beklenmektedir ve ürünün ilk izlenimi bilinçsiz olarak genel kullanıcı deneyimini etkilemektedir. Ayrıca, online alışverişteki artış, satın alma kararlarını şekillendirmede görsel girdinin etkisini artırmış ve görsel girdiye dayalı ilk görüşteki bilişsel boşluğun önemini artırmıştır. Çalışma, çeşitli ürün türleri için özelleştirilebilecek bir model önerirken, saha çalışması bir mutfak aleti olan bulaşık makinesine odaklanmaktadır. Bu nedenle, Bilişsel Boşluğu analiz etmek için bir model geliştirmek üzere, önerilen model bulaşık makinesi ürün kategorisine uyarlanmıştır. Saha çalışması, Bilişsel Boşluğu geriye dönük olarak analiz etmek için teknolojik evrimde önemli dönüm noktalarını temsil eden bulaşık makinesi örneklerini incelemektedir. Bulaşık makinesi ürün kategorisi üç ana nedenden dolayı bilinçli olarak seçilmiştir: mutfak deneyiminin somutluğu, kontrol paneli çeşitliliği ve bulunabilirlik. İlk olarak, mutfak deneyimi öncelikle gıda gibi somut fiziksel unsurlar etrafında dönerken, tüketici elektroniği alanı verilerle ilgilenmektedir. Dolayısıyla, fiziksel unsurların minyatürleşmesi ve maddesizleşmesi ile analog teknolojilerden dijital teknolojilere geçiş nedeniyle ortaya çıkan Bilişsel Boşluk, tüketici elektroniğine kıyasla mutfak endüstrisini araştırmak için daha ilgi çekici hale gelmektedir. İkinci olarak, geniş bir Bilişsel Boşluk yelpazesini araştırabilmek için kontrol paneli çeşitliliği hedeflenmiştir. Kontrol paneli çeşitliliğine, teknolojik evrimin kilometre taşlarını temsil eden cihaz örnekleri aracılığıyla ulaşılmıştır. Üçüncü olarak, bulaşık makinesi ürün kategorisi, 30'lu, 60'lı ve 70'li yıllara ait cihaz örnekleri aracılığıyla teknolojik evrimin kilometre taşlarını temsil eden cihaz örnekleriyle Miele Müzesi'nde bulunan tek mutfak aleti ürün kategorisidir. Miele Müzesi ve Miele ürün portföyü, araştırmacı Miele'de tasarım uzmanı olarak çalıştığı ve cihaz örneklerine ve ilgili belgelere erişimi olduğu için cihaz örnekleri için ana kaynak olarak özellikle seçilmiştir. Saha Çalışmasında altı cihaz örneği incelenmiştir. M1, M2 ve M3 cihaz örnekleri Miele Müzesi'nden, M4, M5 ve M6 ise mevcut ürün portföyünden seçilmiştir. M1, genellikle nesne sembolleri ve alışılmadık ürün tipolojisi oluşturan doğrudan somut geri bildirim ile bilinen Çağ 1'i temsil etmektedir. M2, analog, insan odaklı mekanikler, kontrol panelleri ve“tek kontrol, tek işlev”yaklaşımıyla bilinen Çağ 2'yi temsil etmektedir. M3, analogdan dijitale geçiş, daha küçük ancak çok işlevli elemanlar ve birden fazla etkileşim elemanı türüne sahip kontrol panelleri ile bilinen Çağ 3'ü temsil etmektedir. Öte yandan 4. Çağ, yüksek teknoloji kabulü ve kişiselleştirme ihtiyacının artmasına neden olan kimlik kaybı ile bilinmektedir. M4, M5 ve M6 aynı çağa, yani Çağ 4'e ait olsalar da farklı özelliklere sahiptirler. M4 tutarlı şekillerde basmalı düğmelerle doludur. M5 baskılı arka aydınlatmalı cam dokunmatik panele sahiptir. M6 dokunmatik ekran ile en gelişmiş kontrol paneli teknolojisine sahiptir. Kullanıcı Deneyimi disiplini, kullanıcıların ürün, hizmet ve sistemlerle etkileşimlerinin tüm yönleriyle ilgilendiğinden, Kullanıcı Deneyimi değerlendirme yöntemleri doğal olarak bilişsel boşluğu ele alan önceki çalışmaların araştırılması için birincil odak noktası haline gelmektedir. Kullanıcı Deneyimi değerlendirme yöntemlerini inceleyen neredeyse tüm çalışmalar, etki eden boyutları tanımlamak için bir literatür taramasıyla başlar ve ardından bu boyutları ölçmek için yöntemler geliştirir. Benzer şekilde bu çalışma da Bilişsel Boşluğu tanımlamak ve Bilişsel Boşluğun boyutlarını belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması ile başlamaktadır. Daha sonra, geliştirilen modeli bulaşık makinesi örneklemleri üzerinde test etmek ve optimize etmek için Ampirik Araştırma uygulanmıştır. Saha çalışması için, uygun maliyetli, pratik ve kendi kendini raporlayan yapısı nedeniyle veri toplamak için esas olarak anket yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma tarafından literatürde kabul görmüş temel kullanıcı deneyimi boyutları“kullanıcı değeri”,“kullanılabilirlik”ve“etki”olarak tespit edilmiştir. Bu temelden yola çıkarak çalışma, bilişsel boşluğun boyutlarını“kimlik”,“eylem”,“işlev”ve“etki”olarak belirlemiştir.“kimlik”boyutu için, anket seti cihazın ne ölçüde tanımlanabildiğini araştırır, daha sonra bunu cihaz örneğinin gerçekte ne olduğu ile karşılaştırır.“eylem”boyutu için, anket seti etkileşim tasarımı öğesinin planlanan eylemlerle ne ölçüde manipüle edilebileceğini araştırır, ardından bunu kullanıcının nasıl etkileşime girmesi gerektiği ile karşılaştırır.“niyet”boyutu için, anket seti etkileşim tasarımı öğesinin planlanan niyeti ne ölçüde tetikleyebileceğini araştırır, ardından bu etkileşimin amacının gerçekte ne olduğu ile karşılaştırır.“etki”boyutu için, anket seti ürünün beklenen veya istenen duyguları ne ölçüde tetikleyebileceğini araştırır, ardından bunu kullanıcıya nasıl hissettirmesi gerektiği ile karşılaştırır.“Kimlik”boyutuna yönelik seçenek setlerini tanımlamak için Miele'nin resmî web sayfasında bir anahtar kelime analizi yapılmıştır. Miele web sayfası anahtar kelime kaynağı olarak seçilmiştir, çünkü cihaz örnekleri üzerindeki logo cevap için ana ipucunu sunmaktadır. Resmi Miele web sayfasından toplanan anahtar kelimeler gruplandırılmış, azaltılmış ve nihai seçenek kümesine ulaşmak için optimize edilmiştir.“Eylem”ve“niyet”boyutları için seçenek setlerini tanımlamak amacıyla, eylem anahtar kelimelerini toplamak için kullanım kılavuzları üzerinde bir anahtar kelime analizi yapılır. Ardından, eylem kelimelerini etkileşim unsurları ve niyetlerle (işlevler) eşleştiren morfolojik bir kutu oluşturmak için bağlam analiz edilir. Ardından, karşıt eylemler gruplandırılır ve seçenek kümesi optimizasyon için azaltılır, böylece“eylem”boyutu için seçenek kümesi ortaya çıkar.“Niyet”boyutu için seçenek kümesi, kullanıcı kılavuzlarının anahtar kelime analizi yoluyla oluşturulan morfolojik kutuya dayalı olarak oluşturulur. Eski işlevler veya bir kez kullanılan işlevler göz ardı edilir. Karşılıklılık veya alaka düzeyi olan işlevler (niyetler) gruplandırılır ve“niyet”boyutu için nihai seçenek seti optimize edilir.“Etki”boyutu için bir derecelendirme formatı ve ölçeği oluşturmak üzere, önerilen çerçeve duygusal tepkiyi ele almaktadır. Çerçeve, ürüne ilk bakışta (kullanımdan önce) verilen duygusal tepkiyi (duygulanım) ölçmek ve karşılaştırmak için bir ölçek oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Bunu yaparken, daha verimli, ölçülebilir ve uyarlanabilir araçlara ulaşmak amacıyla değerlendirme ve girdi toplamanın pratikliğini sağlamak için Kansei Mühendisliği'nden uyarlanabilirliği sağlamak için yöntem geliştirme süreçlerini ve SD Ölçeği yöntemlerinden ölçek optimizasyon süreçlerini sentezler. 25 Değerlendirme sıfatları, cihaz satın alma kılavuzları, bloglar ve resmi Miele web sitesinin Anahtar Kelime Analizi yoluyla toplanmıştır. Küme analizi ve ikili korelasyon matrisi aracılığıyla sıfat zıt anlamlıları oluşturmak için filtrelenir, optimize edilir ve gruplandırılır. Daha sonra, sıfat zıt anlamlıları optimizasyon için mevcut çalışmalarla çapraz kontrolden geçirilmiş, ardından 5'li Likert Ölçeğinde derecelendirilmek üzere SD ölçeğine yerleştirilmiştir. İki Pilot çalışma ve takip görüşmeleri ile sıfat çiftleri 15 çiftten yedi çifte indirilmiştir. Çalışma, sıfat çiftlerini boyutlarla değiştirerek SD Ölçeği yöntemlerini geliştirmekte, daha fazla pratiklik ve daha fazla ölçülebilirlik getirmektedir. Görüşmelerden elde edilen içgörülerin ardından, sıfat çiftleri isimlere dönüştürülerek (Nominalizasyon) derecelendirme ve niceleme sürecinin pratikliği artırılmıştır. Optimize edilmiş versiyonunda, deneklerin derecelendirmek için iki sıfat yerine sadece bir ismi anlamaları gerekmekte, bu da sözel yöntemlerin doğasında var olan dil engelini hafifletmektedir ve nihai ölçek Miller Yasası ile uyumlu olarak yedi alt boyuta sahiptir. Sonuçta önerilen analiz modeli, her bir boyutu tek tek hedef alarak bilişsel boşluğun çoklu boyutlarda analizini sunmaktadır. Önerilen analiz modeli, bilişsel boşluğu doldurmak ve yeni teknolojilerin günlük hayata daha sorunsuz entegrasyonunu sağlamak için yeni tasarım yaklaşımları oluşturmak üzere arka plan bilgisi ve içgörü sağlamaktadır. Saha çalışması sonuçlarına göre, en büyük ortalama Bilişsel Boşluk %49 ile mekanizma odaklı yaklaşım, tek işlevli ve sınırlı etkileşim unsurları ile bilinen Çağ 1'e ait M1'de gözlemlenmiştir. En küçük Bilişsel Boşluk %30 ile M2'de tespit edilmiştir, ancak M2 ikinci en eski teknolojiye sahiptir. M2, hassasiyet odaklı yaklaşım ve“tek kontrol tek işlev”zihniyetiyle bilinen Çağ 2'ye aittir. Bu veri seti için,“tek kontrol tek işlev”zihniyetinin doğal Bilişsel Boşluk söz konusu olduğunda avantajlara sahip olduğu sonucuna varılabilir. M2'yi %31 ile aynı bilişsel boşluğa sahip olan M4 ve M6 yakından takip etmektedir. En gelişmiş teknolojiye sahip olan M6 en küçük bilişsel uçurumu göstermemiştir, bu da teknolojik evrimin mevcut veri setindeki bilişsel uçurumu azaltmaya yardımcı olmadığını doğrulamaktadır. Hemen arkalarında %32 ile M5 ve %35 Bilişsel Boşluk ile M3 yer almaktadır. Örneklem büyüklüğü kapsayıcı genel çıkarımlar yapmak için yeterli değildir. Ancak bu örneklem seti için teknolojik ilerlemelerin her zaman bilişsel uçurumu kapatmadığı, ana tasarım yaklaşımına bağlı olarak daha düşük bir teknolojinin de daha küçük bilişsel uçurum yaratabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The integration of new technologies into daily life has been radically shifting the nature of the products. Users are surrounded with products, working by technologies and algorithms that they have no information about. This lack of information forms cognitive gap between the user and the product. Exploring efficient ways to integrate technology into daily products with no cognitive gap becomes the main challenge of today's designers. Motivated by this challenge, the study aims to generate a model for analyzing the cognitive gap in user-product interaction in four dimensions: identity, action, intention, and affect. The framework is implemented in the dishwasher product category on a sample set of appliances, representing major milestones in the technological evolution, thereby providing insights into the cognitive gap in technological evolution. As the mechanical structures in the products are being replaced with electronic operating systems one by one, the form of the products changes inevitably, causing irreparable damage to the traditional link between form and function. The weakening link between form and function severely destroys the nature of interaction between user and product, through creating a considerable cognitive gap. As new technologies get integrated in the products, some orthodox interaction elements become obsolete and vanish or gets replaced for thinner, better, smaller versions. This shift induced by developing technologies creates cognitive gap on the distorting, shifting, evolving interaction elements which lost their significant portion of the references regarding functions. The emergence of the cognitive gap is not recent, it has previously studied and defined by many academicians through multiple perspectives like cognitive artifacts, distributed cognition, system image or action flow. So, the study starts by exploring the existing literature through multiple perspectives with the aim of reaching dimensions to analyze and compare the cognitive gap in products. The study aims to develop a cross-genre framework for a model to analyze the cognitive gap at first sight with the aim of providing necessary insights to design products, which can align closely with users' mental models and expectations (less cognitive gap). The study focuses on the cognitive gap at first sight, based on visual input, as pre-use perception of the user is proved to affect the user's perception strongly even after the actual use. Additionally, the surge in online shopping has amplified the impact of visual input in shaping purchasing decisions, increasing the significance of cognitive gap at first sight based on visual input. While the study suggests an evaluation model that can be adapted into various product genres, the field study focuses on a kitchen appliance, the dishwasher. Therefore, the proposed framework is adapted in dishwasher product category, to develop a model for analyzing cognitive gap. The field study investigates the dishwasher samples, which represent significant milestones in technological evolution, to analyze the cognitive gap retrospectively. The dishwasher product category is intentionally selected due to three main reasons: tangibility of kitchen experience, control panel diversity and availability. First, while the kitchen experience primarily revolves with around tangible physical elements, like food, the realm of consumer electronics deals with data. Hence the emergence of cognitive gap, due to miniaturization and dematerialization of the physical elements along with the shift from analog to digital technologies becomes more intriguing to investigate the kitchen industry than the consumer electronics. Second, control panel diversity is aimed to be able to investigate a wide range of cognitive gap. Control panel diversity is reached through the appliance samples, representing milestones of technological evolution. Third, the availability, the dishwasher product category is the only kitchen appliance product category available in the Miele Museum with appliance samples representing the milestones of technological evolution through appliance samples from 30's, 60's, and 70's. The Miele Museum and Miele product portfolio are specifically selected as the main source for appliance samples, as the researcher works at Miele as a design professional and has access to appliance samples and the relevant documentation. The Field Study investigated six appliance samples. Appliance samples M1, M2 and M3 are selected from Miele Museum, while M4, M5 and M6 are selected from current product portfolio. M1 represents the Era 1 which is known with direct tangible feedback, usually forming object symbols and unfamiliar product typology. M2 represents Era 2, which is known with analog, human-focused mechanics, control panels with, and“one control, one function”approach. M3 represents Era 3, which is known with the shift from analogue to digital, smaller but multifunctional elements, and control panels with multiple types of interaction elements. On the other hand, Era 4 is known with high technology acceptance, and loss of identity resulting in rising need for personalization. While M4, M5 and M6 belong to the same era, namely Era 4, they have distinct properties. M4 is full of push buttons in consistent shapes. M5 has a printed back-lit glass touch panel. M6 features the most advanced control panel technology with touch screen. Since the UX discipline deals with all aspects of users' interactions with products, services, and systems, UX evaluation methods naturally become the primary focus for investigating previous studies addressing the cognitive gap. Almost all studies exploring UX evaluation methods start with a literature review to define the impacting dimensions and then develop methods to measure these dimensions. Similarly, the study also starts with an extensive literature review to define the cognitive gap and determine the dimensions of the cognitive gap. Then, Empirical Research is implemented to test and optimized the developed model on dishwasher samples. For the Field Study, mainly the questionnaire method is preferred to collect the data, because of its cost effective, practical and self-reported nature. The dimensions of cognitive gap are defined as identity, action, function, and affect, originally stemming from well accepted UX dimensions such as user value, usability, and affect. Since the cognitive gap is defined as the gap between the user's mental model and the product, the questionnaire set reveals the user's mental model and then compares it with the product itself. For“identity”dimension, the questionnaire set investigates to what extent the appliance can be identified, then compares it with what the appliance sample actually is. For“action”dimension, the questionnaire set investigates to what extent the interaction design element can be manipulated with the planned actions, then compares it with how user is supposed to interact. For“intention”dimension, the questionnaire set investigates to what extent the interaction design element can trigger planned intention, then compares it with what the purpose of this interaction actually is. For“affect”dimension, the questionnaire set investigates to what extent the product can trigger expected or desired emotions, then compares it with how it is supposed to make the user feel. To define the option sets for“identity”dimension, a keyword analysis is conducted on the officia