İşletme dışı fon kaynakları ve bu kaynakların işletme yöneticileri tarafından bilinmesi ve uygulanması: Afyonkarahisar ili örneği
Nonoperating income fund resources and recognition and application of these resources by business executives: An application in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 296302
  2. Yazar: HANDE TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ülkenin kalkınması, istihdamın yaratılması, bölgelerarası dengenin sağlanmasında ülke ekonomisi açısından önemli bir yere sahiptir. Ancak, KOBİ'ler yapıları itibariyle ve ekonomiden kaynaklanan sorunlar nedeniyle finansman ihtiyacı duymaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye ve Dünya'da KOBİ tanımları, KOBİ'lerin ekonomideki yeri ve önemi ve KOBİ'lerin karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır. İkinci bölümde işletme dışı fon kaynaklarının neler olduğu hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise Afyonkarahisar ilinde yapılan alan çalışmasıyla KOBİ'lerin işletme dışı fon kaynakları ve bu kaynakların işletme yöneticileri tarafından bilinmesi ve uygulanmasını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Anket bulguları ışığında işletmelerin daha çok bilinen finansman kaynaklarından banka kredilerine yöneldikleri, diğer ve yeni finansman tekniklerini yeterince bilmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Small and medium sized enterprises (SME) have an important role in development of the country, creation of employment, achieving the cross domain steadiness in terms of country economics; however; financing needs of SMEs because of their structure, and problems stemming from the economy takes.In the first part of the study, SME definitions in Turkey and World, SME?s position and importance in economics and the difficulties they encounter are discussed. Second section provides information about what is happening in non-operating sources of funding. In the last part, it is aimed to research with the fieldwork in Afyonkarahisar that non-operating income fund resources and application of these resources by business executives. In the light of the survey findings, it is concluded that businesses tend to get bank loans from more well known resources, they do not know exactly the other and new financial techniques.