Duygusal zeka gelişiminin çalışanın başarısındaki rolü
The role of emotional intelligence development institution success of employees
- Tez No: 296339
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda, duyguları idare etme, onlardan etkin bir şekilde yararlanma, bu sayede kendini ve başkalarını anlayarak dengeli ve uyumlu bir yaşam sürme yetisi, duygusal zeka kavramı ile gündeme taşınmıştır. Bu doğrultuda duygusal zekası yüksek bireylerin, daha uyumlu ve dengeli olduklarını ortaya koyan çalışmalar yapılmıştır. Duygular davranışlarımızı etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bireyler yaşamlarını büyük ölçüde etkileyecek kararlar alırken duygularından etkilenirler. Duygularımız; düşünmek ve planlamak, uzak bir hedefe kendimizi hazırlamak, sorunları çözmek gibi yeteneklerimizi engellediği ya da güçlendirdiği ölçüde, doğuştan gelen zihinsel yetilerimizi kullanma kapasitemizin sınırlarını çizer. Bu nedenle duygularımızı, tanımak ve onları kontrol edebilmeyi öğrenmek son derece önemlidir. Duygusal zekâ; iş yaşamında ve işletmelerde gerekli olan liderlik, strateji, teknik atılımlar, karar alma, yaratıcılık, yenilik, güvenilir ilişkiler, ekip çalışması, iletişim, müşteri sadakati sağlamak gibi çeşitli başarı faktörleri temelinde büyük farklılıklar yaratmaktadır. Yaptığımız iş, heves ve bazen de uygun düzeyde kaygıyla motive olduğumuz ölçüde bizi başarıya ulaştırır. Duygusal zekâ tam da bu anlamda temel bir yetenek olarak ortaya çıkar ve diğer tüm yeteneklerimizi derinden etkiler.Bu noktadan hareketle bu çalışmada, duygusal zeka kavramı temel boyutları bağlamında ele alınacak ve sunulan bilgiler ışığında çalışanın duygusal zeka gelişiminin kurumun başarısı üzerindeki etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, to manage emotions, to exploit them effectively, so that by understanding himself and others the ability to drive a balanced and harmonious life, moved to the agenda with the concept of emotional intelligence. In this respect individuals with high emotional intelligence, studies were conducted demonstrating that they are more harmonious and balanced. Emotions are one of the most important factors affecting behavior. Individuals are influenced by emotions when making decisions that affect their lives dramatically. Emotions, to think and plan, prepare ourselves to a distant target, blocking, or to strengthen our ability to solve problems such as the extent, the inherent limits of our capacity to use mental draws. For this reason, our feelings, to recognize and learn to control them is extremely important. Emotional intelligence, work life and business are necessary leadership, strategy, technical advances, decision-making, creativity, innovation, reliable relationships, teamwork, communication, such as ensuring customer loyalty creates major differences on the basis of various success factors. In our business, we are motivated by concern at the appropriate level of enthusiasm and sometimes leads us to success dramatically. Emotional intelligence is precisely this sense, the ability to emerge as a fundamental and profoundly affects all other abilities.From this point of this study, the concept of emotional intelligence will be discussed in the context of the basic dimensions and information presented in the light of its impact on the success of the organization discussed the development of the employee's emotional intelligence.