Örgütsel güven ile insan kaynakları fonksiyonlarından performans değerlendirme arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir uygulama
An implementation intended to the relationship between organizational trust and as a human resources function performance evaluation
- Tez No: 296340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÖZTAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların örgütsel güven seviyeleri ile insan kaynakları uygulamalarından performans değerlendirme algılamaları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde giriş bölümüne yer verilmiştir. İkinci bölümünde, örgütsel güven kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde ise, performans değerlendirme kavramı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde bu ikikavramın ilişkisini inceleyen çalışmaların sonuçlarına yer verilmiştir. Son olarak, uygulama bölümünde de söz konusu kavramlar arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, örgütsel güven boyutları olan kuruma güven, yöneticiye güven ve çalışanlar arası güven ile performans değerlendirme algılarını ölçmeye yönelik, performans sisteminden duyulan memnuniyet, dağıtım adaleti, prosedür adaleti ve etkileşim adaleti arasındaki ilişkiler, ayrıca örgütsel güven ve performans değerlendirme algılarının çeşitli demografik özelliklerle (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, kıdem) arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma İstanbul ili Şişli ilçesinde bulunan Nexum Boğaziçi firmasında çalışan 95 çalışanı kapsamaktadır. 95 çalışanın tümüne ulaşılmış ancak 88 kişiden geri dönüş olmuştur. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu, demografik özellikler, örgütsel güven ölçeği ve performans değerlendirme ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Örgütsel güven ölçeği Metin Aktuna tarafından, performans değerlendirme ölçeği ise Özge Tan tarafından hazırlanmıştır. Araştırmanın veri analizleri SPSS Statistics 17.0 bilgisayar programı ilenon-parametrik testler uygulanarak yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, çalışanların örgütsel güven seviyeleri ile performans değerlendirme algılamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca çalışanların örgütsel güven seviyeleri ve performans değerlendirme algılamalarının demografik özelliklere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to look into relationship between employee organizational trust levels and a human resources function which is performance evaluation perceptions. In the first part of study, there is an entrance section. In the second part of study, organizational trust term is explained. In the third part, performance evaluation term is insisted on. In the forth part, the results of prior studies which contains both organizational trust and performance evaluation is mentioned. Lastly in the implementation part, an implementation work is made to test relationship between terms at issue. In this case, the relationship between trust of firm, trust of managers and trust of peer which have organizational trust dimensions and dimensions of performance evaluation which are satisfaction of performance evaluation system, distributive justice, procedural justice, interactional justice. Also the relationship between organizational trust, performance evaluation and somedemographic features (age, gender, education, seniority) is looked into. Research is containing 95 permanent staff of Nexum Boğaziçi which is in Şişli, İstanbul. All of 95 permanent staff have been reached but 88 questionnaire forms replied back. Questionnaire form, which is used for taking datas, occurs from three parts; demographic features, scale of organizational trust and scale of performance evaluaiton perceptions. Scale of organizational trust is prepared by Metin Aktuna, scale of organizational citizenship behavior is prepared by Özge Tan. Data analysis of research is made by SPSS 17.0 computer program with making non-parametric tests. In the end of this study, there is a significant relationship has found between employees organizational trust levels and performance evaluation perceptions. Also it is stated that employees organizational trust levels and performance evaluation perceptions don?t show any difference according to demographic features.