Atatürk'ün yaverleri
Aiders of Atatürk
- Tez No: 296378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yaverler, yaverliğini yapmış olduğu kişinin resmi ve özel işlerinin birinci dereceden tanığıdır. Görev yaptıkları dönemde amirinin ihtiyaçları, güvenliği, talep ve emirlerini gerçekleştirmek gibi önemli bir hizmet içerisindeyken görevleri sonunda da o dönemin birinci dereceden kaynağı olma yükümlülüğü içerisinde olmuşlardır.Şüphesiz ki Türk tarihinde hiçbir yaver Mustafa Kemal'in yaverleri kadar önemli olmamıştır. Onları önemli kılan ise bir devletin kurulması ve liderlerinin yapmış olduğu inkılapların safha safha şahidi olmalarıdır.Bu çalışmadaki amacımız böyle önemli bir görevi ifa etmiş olan kişilerin askeri ve özel yaşamlarını, şahsiyetlerini kısaca biyografilerini ve Mustafa Kemal ATATÜRK'le beraber yaşamış veya şahit oldukları hatıraları ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The aiders are the witnesses of the people of whom they help with their formal and private works. While they were holding a special service in order to accomplish the safety, necessities demans and orders of their chiefs, at the end of their duties they were responsible for being the witnesses of their period.There is no doubt that any aiders weren?t as important as Mustafa Kemal?s aiders in the Turkish history. What makes them important is that they became the witnesses of the period in which the republic was founded and the period in which the revolution took place.Our aim in this research is to consider the military and special life ot such important people, their personalities, shortly their biogrophies and their memories with Mustafa Kemal ATATÜRK.