Lise Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında Atatürk'ün lider ve asker kişiliği [1943-2018]
The Handling Of Ataturk's leader and soldier personality in high school Turkish Republic History Of Revolution And Kemalism textbooks [1943-2018]
  1. Tez No: 744461
  2. Yazar: CEMİL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HİLMİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tarih bir milletin en önemli ve vazgeçilmez öğelerinin başında gelmektedir. Çünkü devletler ayakta durmak ve varlığını devam ettirmek için, geçmişini bilmeye ihtiyaç duyarlar. Geçmişi bilmenin ve gelecek kuşaklara aktarmanın en etkili yolu da tarih öğretiminden geçmektedir. Tarih bilmek önemli olduğu kadar, bunu genç nesillere aktarmak da önemlidir. Bu aktarımın etkili olarak yapıldığı yerlerin başında ise eğitim kurumları yani okullar gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersini temel alarak, liselerde Atatürk'ün lider ve asker kişiliğinin nasıl ele alındığını ortaya çıkarmaktır. Konumuzun sınırlarını 1943 ve 2018 yılları arası okutulan ilgili ders kitapları oluşturacaktır. Bu yıllar arasındaki İnkılap Tarihi öğretim programları ve buna göre hazırlanan ders kitapları incelenerek, bu programların ders kitaplarında ne düzeyde işlendiği üzerinde durulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi uzun yıllar okullarımızda ders olarak okutulmakla birlikte, birçok kez isim değişikliğine uğramıştır. Doğal olarak, içerik de dersin ismiyle orantılı olarak farklılık göstermiştir. Her öğretim programında bazı konular eklenmiş, bazı konular çıkarılmıştır. Bunlar arası bir kıyaslama yapılmıştır. Zaman içerisinde değişiklikler olsa da, bu ders önemini korumayı sürdürmektedir. Dersin içeriğine baktığımız zaman, Atatürk'ün ölümüne kadarki konular genel olarak ulusal örgütlenme çalışmaları ve yapılan savaşları ele almaktadır. Fakat onun ölümünden sonra dersin sonuna Atatürkçülük ibaresi de eklenerek, yapılan inkılaplara da ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Günümüzde ortaokul ve liselerde Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi olarak okutulmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
History is one of the most important and indispensable elements of a nation. Because states need to know their past in order to survive and continue their existence. The most effective way to know the past and transfer it to future generations is through history teaching. Knowing history is as important as passing it on to younger generations. Educational institutions, namely schools, are at the forefront of the places where this transfer is made effectively. The aim of this study is to reveal how Atatürk's Leader and Soldier Personality was handled in high schools, based on the Turkish Republic Revolution History and Kemalism course. Relevant textbooks taught between 1943 and 2018 will form the boundaries of our subject. By examining the History of Revolution curricula between these years and the textbooks prepared accordingly, it is emphasized to what extent these programs are covered in the textbooks. Although the Turkish Republic History of Revolution and Kemalism course has been taught as a course in our schools for many years, it has undergone many name changes. Naturally, the content also differed in proportion to the name of the course. In each curriculum, some subjects were added and some subjects were removed. A comparison between them will also be made. Although there have been changes over time, this course continues to maintain its importance. When we look at the content of the course, the subjects up to the death of Atatürk generally deal with the national organization studies and the wars. However, after his death, the phrase Kemalism was added to the end of the course, and the reforms made were included in detail. Today, it continues to be taught as a Turkish Republic Revolution History and Kemalism course in secondary and high schools.