Ulus markalama: Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus markalama faaliyetleri
Nation branding: Mustafa Kemal Atatürk and nation branding activities of the Republic of Turkey
- Tez No: 524381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNDÜZ KALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmenin etkisi, günümüzde şehirlerin, ülkelerin, kısacası yaşanılan alanların durumlarını da etkilemiştir. Yönetici kadroları ve bu alanların içinde yaşayan ve o alanlara aidiyet duygusuyla bağlanmak isteyen insanlar için, yaşadıkları yerleri çeşitli yollar ve çeşitli amaçlar için diğerlerinin üzerinde tutmak önemli hale gelmiştir. Ulus markalama kavramı da bunu gerçekleştirebilmede ve bu rekabeti yaşatabilmede ulusların yardımına koşmuştur. Bu kavramın getirileriyle uluslar, özellikle yurt dışında daha ayrıcalıklı hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı da, belli bir dönemde Türkiye'de gerçekleşen ulus markalama faaliyetlerini incelemektir. Yeni bir kavram olması sebebiyle sadece bugünkü ülkeler ve yönetimler tarafından uygulandığı düşünülen ulus markalamanın, adı konmamış olsa da önceki dönemlerde de uygulandığı düşünülmektedir. Bu durumun referans alındığı çalışmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan, onun ölümüne kadar geçen sürede yaptığı yenilikler, ulus markalama kavramının özellikleriyle incelenmiştir. Bu doğrultuda ele alınan ilgili bölümlerde literatür taraması yapılmış, kamu diplomasisi, marka ve ulus markalama arasındaki bağlantılar incelendikten sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkesi adına karar verdiği yenilikler, güncel ulus markalama sınıflandırmalarına uygun olacak şekilde ele alınmıştır. Değişimlerin sonucu olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne olan bakış açısı ve Mustafa Kemal Atatürk imajı, yabancı basın ve yayın organlarındaki haberlerin yanı sıra yabancı devlet adamlarının ve araştırmacılarının beyanlarında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The effect of globalization influences the situation of cities, countries, briefly, all living spaces nowadays. For the executive staff and people who lives in these spaces and who want be connected it with a sense of belonging, it has become important to keep these space above others for various methods and purposes. The concept of national branding helps to nations in terms of realization and competion. Nations have become more privileged, especially abroad by means of advantages of this concept. The purpose of this study is nation branding activities that took place in Turkey in a certain period. Due to new concept, it is thought that national branding, which thought it has been applied by modern countries and governments, also has been applied earlier. Based on this situation, the innovations Mustafa Kemal Ataturk, the founder of the Republic of Turkey, has made over the past years until his death have been examined in terms of national branding. In related chapters, it has been conducted a literature review and innovations that Mustafa Kemal Atatürk has made behalf of his country has been studied in terms of current national branding categorizations after links among public diplomacy, brand and national branding has been studied. As result of changes, perspective of Republic of Turkey and image of Mustafa Kemal Atatürk will be studied in news from foreign press anda broadcasting as well as declarations of foreign statesmen and researchers.