2008 küresel finansal krizinin Türk kamu maliyesine etkileri
2008 global financal crisis?s effect of Turkish public finances
  1. Tez No: 296380
  2. Yazar: NAGİHAN YILAYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
2007 yılında ABD Mortgage piyasasında başlayıp, 2008 yılına gelindiğinde ise küresel bir nitelik kazanan 2008 Küresel Finansal Krizi, ABD hükümetinin düşük gelir gruplarına, diğer bir adıyla eşik altı gelir gruplarına, yönelik olarak başlayan konut edindirme politikasının yanlış yönlendirmeler neticesinde bu gelir gruplarının borçlarını geri ödeyememesinden, köklü bazı finansal kurumların iflasına kadar derin sıkıntılar içeren bir dönemi içermektedir. 2008 yılından itibaren, krizin baş gösterdiği ABD ekonomisi olmak üzere, dünyadaki diğer tüm ekonomilerde de krizin etkileri hızla hissedilmeye başlanmıştır. 1929 yılında yaşanan krize nazaran küresel niteliği daha ağır basan 2008 Kürsel Finansal Krizi, büyük ve yıkıcı etkileri ile hem gelişmiş ülkeleri hem de gelişmekte olan ülkeleri etkilemiştir.ABD'de yaşanan krizin finansal piyasalarda oluşturduğu istikrarsızlık neticesinde, kredi piyasalarında bir daralma yaşanmıştır. Yaşanan bu küresel daralma, dünyadaki birçok ekonomide büyüme oranlarındaki düşüşler ve artan işsizlik şeklinde kendini göstermiştir. 2008 Küresel Krizinin Türkiye ekonomisine olan etkileri ise reel ekonomi ve işsizlik üzerinde görülmüştür.Yaşanan kriz sonrası dünya ekonomileri, para ve maliye politikalarına yönelik önlemler almışlardır. Aynı şekilde Türkiye ekonomisi de, krize karşı birtakım harcama ve gelir politikalarını devreye sokmuştur.
Özet (Çeviri)
2008 global financial crisis, gain the global character by 2008, begins the U.S. mortgage market in 2007, started as a housing policy for low income groups in the U.S. government, another name; sub threshold income groups, includes a period that contains deep troubles as non-repayments on debts of the income groups, the bankruptcy of some well-established financial institutions as a result of the wrong referrals. Since 2008, the crisis started to be felt quickly, as emerged in U.S. economy and all other economies in the world. Crisis in 1929 compared to global financial crisis in 2008 which had preponderant global nature, affected both developed and developing countries with large and devastating effects.A contraction occurred in credit markets because of the crisis in the U.S. that creates instability in the financial markets. This global recession shows itself as declines in growth rates and increasing unemployment over the world economy. 2008 Global Crisis?s effect of Turkey?s economy was on the real economy and unemployment issues.After the crisis, world economies have taken measures for monetary and fiscal policies. In the same way, Turkey's economy also put in circuit some expenditure and revenue policies against the crisis.