2008 küresel finansal krizinin Türk kamu maliyesi ve özel sektöre etkileri
The affects of 2008 global financial crisis on Turkishpublic finance and private sector
  1. Tez No: 554581
  2. Yazar: İSMAİL İLHAN HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amerika Birleşik Devletleri finans piyasalarında 2007 yılı sonuna gelirken, finans kurumlarının geri ödeme zorluğu çekecek kişilere mortgage (ipotekli konut) kredisi vermesi üzerine, tüketicilerin konut kredilerini geri ödemede sorun yaşamalarıyla başlayan finansal dalgalanma, 2008 yılı Eylül ayında yoğunlaşarak, küresel çapta bir finans krizine evrilmiş, Türkiye ekonomisi de küresel mali krizden olumsuz yönde etkilenmiştir. 2008 Küresel Finansal Krizinin Türk Kamu Maliyesi ve Özel Sektöre Etkileri'nin incelendiği bu çalışmanın Birinci Bölümünde Küresel Finans Krizinin Ortaya Çıkışı ve Gelişimine yer verilmiş, İkinci Bölümünde 2002-2007 Dönemi Türk Kamu Maliyesi irdelenmiş, Üçüncü Bölümünde Kriz Döneminde Uygulanan Politikalara değinilmiş, Dördüncü Bölümünde 2008-2017 Dönemi Türk Kamu Maliyesi izah edilmiş ve Beşinci Bölümünde de Küresel Mali Krizin Türk Özel Sektörü Üzerindeki Etkileri üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, krizin etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla, hem merkez bankası hem de hükümet tarafından bir takım önlemler alınmış, bunun üzerine Türkiye ekonomisi özellikle 2009 yılında derinleşen krizden hızla çıkmayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
Mortgage and derivative product risks has led to the financial sector crisis which had started in the U.S.A during the end of 2007 and in 2008. As a result, the so-called“Global Financial Crisis”also affected the Turkish economy in 2008 as well as the world economies. The main objective of this thesis is to analyze the 2008 Global Financial Crisis' affects on Turkish public and private sector markets. In the first chapter, the evolution of the global financial crisis is analyzed. The second chapter focuses on the Turkish public financial sector whereas the third chapter mainly attempts to analyze the policies which were enforced in the crisis period. The following chapter targets to outline the Turkish financial policies of the 2008-2017 period. The final chapter focuses on the affects of the Global Financial Crisis on Turkish private sector. Our work concludes that actions taken both by the Turkish Central Bank and the measures taken by the Government has enabled the Turkish economy survive the crisis which was deepened in 2009.