Yargı kararları ışığında idarenin kusursuz sorumluluğu
The strict liability of administration in the review of judicial decisions
  1. Tez No: 296449
  2. Yazar: ÖMER FARUK KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NAZAN ARSLANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hukuk Devleti ilkesinin bir gereği olarak idarenin kendi işlem ve eylemlerinden doğan zararı karşılaması gerekmektedir. Nitekim Anayasanın 125. maddesine göre ?İdare kendi işlem ve eylemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.? İşte bu çalışmada, kusursuz sorumluluk kavramı çeşitli yönleriyle incelenmiş, idarenin kusursuz sorumluluğunun daha iyi anlaşılması için sorumluluk kavramına değinilmiştir.Bu çalışmanın amacı, idarenin sorumluluğunu ortaya koyan düzenlemelerin yetersiz olması ve bu kurumun yargı içtihatlarıyla ortaya çıkıp gelişmesi nedeniyle, idarenin kusursuz sorumluluğunun şartlarını ve sınırlarını yargı kararlarıyla ortaya koymak ve meydana gelen sorunların çözümüne yardımcı olmaktır.Bu çalışmada; idarenin kusursuz sorumluluğu, mevcut hukuki durum göz önüne alınarak ve yargı kararlarından örnekler verilerek incelenmiştir. yargı kararlarıyla kabul edilmiş olan ve idareye bu kadar geniş bir sorumluluk yükleyen kusursuz sorumluluk kavramı, kaynağı diyebileceğimiz yargı kararları ile açıklanarak, idarenin kusursuz sorumluluğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
By force of Rule of Law, administration has to cover the losses arising from its own operations and actions. In fact, it is stated in constitutional provision 125 that ?Administration is obliged to pay the losses arising from its own operations and actions.? In this study, various aspects of absolute liability concept are examined, and liability concept is mentioned in order to understand the absolute liability of administration better.Because the regulations that constitute the liability of administration are insufficient, and that institution emerges and evolves from judicial convictions; the current study aims to present the conditions and limitations of absolute liability of administration by adjudications, and to help generating solutions to existing issues.In the current study, absolute liability of admisnitration is analysed by considering existing legal status and providing adjudication examples. Absolute liability of administration is presented by explaining the concept of absolute liability -which is legally adopted by adjudications and saddles administration with that much extensive liability- with adjudications that are the source for that concept.