Türkiye'de sigorta sektörünün tarihsel gelişimi ve kasko sigorta tercihi üzerine Tokat ili uygulaması
Historical development of insurance sector in Turkey and an empirical study of insurance preference in Tokat province
- Tez No: 296448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, sigorta kavramı üzerinde durulmuş, Türkiye'de uygulanan sigorta çeşitleri kapsamlı bir şekilde incelendikten sonra sigortanın Türkiye ve dünyadaki gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, AB uyum sürecinde Türkiye sigorta sektörü değerlendirilmiş, sektörün katettiği olumlu ilerlemede ki en büyük payın Avrupa Birliği'ne giriş çalışmalarının sebep olduğu görülmüştür. Beşinci bölümde, kasko sigortası hakkında genel bilgilere yer verilmiş ve bireylerin kasko sigortası tercihlerini etkileyen faktörler, Tokat ilindeki bir uygulamayla logit modeliyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda; gelir, ehliyet kullanım süresi, geçirilen maddi hasarlı trafik kazasının olup olmadığı, otomobilin değeri gibi değişkenler %1 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ve bağımlı değişkenle (kaskonun var olup olmadığı) pozitif ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; insurance concept was discussed; after examining the insurance types in detail which are apllied in Turkey; the information about the development of insurance in Turkey and in the world was given. In the fourth section of the study; in The EU Integration progress ;Turkey insurance sector was evaluated, it was seen that the largest share of the positive progress that the sector made; was because of the introduction works to European Union . In the fifth section; the general information about automobile insurance was included in and the factors which effect the people?s automobile insurance preferences ;were analysed with logit model with an application in Tokat province. In the result of the made analysis; positive relationship was found between the income, driving licence usage time, whether there is traffic accident with property damage,the variables such as the value of the automobile significiant and dependent variable statically in 1% significance level (whether there was automobile insurance or not).