Türkiye'deki spor teşkilatlarında çalışan personelin farklı kadro pozisyonlarına ve kurum statüsüne göre örgütsel vatandaşlık davranışı farklılıklarının belirlenmesi
Identification of organizational citizenship behavior differences of the personnel working in turkish sport organizations according to their working positions and organizations' status
  1. Tez No: 296529
  2. Yazar: DURMUŞ KÜREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye deki spor teşkilatlarında çalışan personelin farklı kadro tiplerine ve çalıştıkları kurumun statüsüne göre örgütsel vatandaşlık davranışlarının göre değişip değişmediğini belirlemektir. Van Dyne, Graham ve Dienesch (1994) tarafından geliştirilmiş olan Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ölçeği veri toplama ölçeği olarak kullanılmıştır. Tarama modelindeki araştırmanın örneklemi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nde ve spor federasyonlarında çalışan ve tesadüfen seçilen 651 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve çoklu Varyans analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların görüşleri çalıştıkları kadro tipi ve kurum statülerine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify if the organizational citizenship behavior varies according to employment cadre and organization status of the personnel who were employed in the sport organizations in Turkey. The Organizational Citizenship Behavior scale which was developed by Van Dyne, Graham ve Dienesch (1994) was used as data collection instrument. The sample of the survey type study was composed of randomly selected 651 personnel who were working in Youth and Sports General Directorate and sports federations. In the analysis of the data discriptive statistics and Manova was conducted. According to the results the organizational citizenship behavior level of the subject group showed variation.