Futbol bahis oyunlarına katılan spor tüketicilerinin taraftarlık düzeylerinin bahis oynama davranışlarına etkisinin incelenmesi
To examine the effect of advocacy levels of sports consumers who participate in football betting games on betting behaviors
- Tez No: 296528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, futbol bahis oyunlarına katılan spor tüketicilerinin taraftarlık düzeylerinin bahis oynama davranışlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırma ilişkisel tarama modelinde olup, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin çeşitli fakülte, yüksekokul ve bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden gönüllülük esasına göre futbolda bahis oynayan 223 üniversite öğrencisine anket uygulanmıştır. Futbol bahis oyunlarına iştirak eden öğrenciler hakkında kayıtlı bir veri tabanı bulunmadığından anket dağıtımı sürecinde öğrencilerin bahis oynayıp oynamadıkları sorgulanarak örneklem grubu oluşturulmuştur.Veri toplama sürecinde iki bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Birinci bölüm sosyo-demografik özellikleri içeren kişisel bilgi formundan, ikinci bölüm ise Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen bahis oyunlarına katılan taraftarların tuttukları takımlarının maçları ile ilgili bahis oynama tercihlerini sorgulayan 1 ?evet-hayır? sorusundan oluşmuştur.Anket formlarının uygulanması sonucunda elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik (frekans, yüzde dağılımı) ve 3x2 İki Yönlü Durumsallık Tablo analizi yapılmıştır. Farkın hangi guruplar arasında meydana geldiğini tespit etmek için Ki-kare analizine başvurulmuştur.Araştırma bulguları, futbol bahis oyunlarına katılan taraftarların, takımlarının Türkiye liglerindeki ve Avrupa'daki maçlarında ortaya koydukları bahis oynama davranışlarıyla takımlarıyla olan özdeşleşme düzeyleriyle istatistiksel olarak bir ilişki tespit edilemezken, derbi maçlardaki bahis oynama davranışlarıyla takımlarıyla olan özdeşleşme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bulgular, üst düzey özdeşleşmiş taraftar gurubunun orta düzeyde özdeşleşmiş taraftar grubuna oranla derbi maçlarda kendi takımının lehine bahis oynama olasılığında anlamlı farklılık tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the relationship between team identification level and gambling preference of sport consumers who gamble on the matches of their favorite team.The research was based on correlational survey methodology and the data was collected via questionnaires. The questionnaires were conducted to the 223 students, attending various departments of Aydın Adnan Menderes University, who gamble on football matches.The questionnaire used in data collection process was composed of two section. The first section was composed of items questioning socio-demographic information and the second section was composed of Sports Fan Team Identification Questionnaire and a single ?yes-no? item which was questioning the fans gambling preference on the matches of their favorite football team bahis.In the data analysis descriptive sttistics (frequency, percentage) and 3x2 Two-Way Contingency Table analysis was conducted. In the following tests to identify the difference causing groups Chi-Square tests were conducted.As a conclusion; the finding of the research revealed no significant relationship between the sports fans team identification level and gambling preference on their favorite teams league and Europa matches. On the other hand, statistically significant relationship was identified between team identification level and the subjects gambling preference on the derby matches of their favorite team. Results pointed that the possiblity of gambling on the favor of the favorite of highly identified subjects was statistically higher than the moderate identified fan group.