Persuasive strategies used in social media: A case study on Turkcell, the leading Turkish telecommunication company
Sosyal medyada kullanılan ikna stratejileri: Lider telekomünikasyon şirketi Turkcell üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 296537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnternet dünyasında son zamanlarda inanılmaz değişimler olmaya başladı, özellikle sosyal medyadaki çarpıcı değişikler. Teknolojik yenilikler, akıllı telefonlar ve tablet PC'ler sosyal medyayı da her zamankinden daha ulaşılabilir kıldı. Bu olgu şirketlerin müşterilerine ulaşma biçimlerindeki anlayışı da tamamen değiştirdi. Geleneksel Medya odaklı bir dünyadan sosyal medya odaklı bir dünyaya dönüş yeni gelişmiş teknolojiler ile birlikte açıklık kavramına doğru bir yönelişi gerçekleşti. Yüksek hızlı sosyal ağlar tüketicilerin şirketlerle olan iletişimindeki bariyerleri kaldırdı. Mesajlar artık daha akıllıca bir şekilde hedefe yönelik. Hedef kitleye ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak, burada kilit nokta, içeriği kullanıcının oluşturduğu medyada onlarla aynı dili konuşabilmek. Bu tez kaynak, mesaj ve kanal kavramlarına odaklanarak iknanın kavramlarını ve taktiklerini inceliyor. İknanın bütün kavramlarına geniş bir açıdan bakarken, bu çalışmanın ana odağı ve argümanı sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte mesajı alan kişilerin algısında anlamlı bir değişim olduğunu, ve buna dayanarak iknanın kullanıldığı kanallarda değişim olduğunu vurgulamaktır. Genç tüketiciler ulaşmak isteyen şirketler için iknayı kullanmak için en etkili kanal sosyal medyadır. İnternet kanalları ve tüketiciler arasındaki yakın ilişkiler tanımlanıldıktan sonra, Türkiye'nin önde gelen telekomünikasyon şirketi olan Türkcell'in sosyal medyada kullandığı ikna yöntemleri üç ayaklı bir çalışma ile inceleniyor. Çalışmanın ilk bölümünde, şirketin dijital iletişim direktörü ile gerçekleşen yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi ile ikna'da kanal seçimi değerlendiriliyor ve Türkcell tarafından kullanılan stratejiler belirleniyor. İkinci aşamada ise, içerik analizi yöntemi ile Türkcell'in sosyal medya'da kullandığı taktikler ve araçlar analiz ediliyor. Çalışmanın son bölümünde ise anket yöntemi ile iletişim denetimi yapılarak, Türkcell'in hedef kitle için verdiği mesajların hedeflendiği gibi olup olmadığı ölçülüyor. Araştırmanın sonucu gösteriyor ki, sosyal medya özellikle genç kitlede şu anda marka iletişimin merkezinde. Sosyal platformlar bu kitlenin birincil bilgi kaynağı. Şirketler de şimdiki ve gelecekteki müşterilerine ulaşmanın en iyi yolunun bu yol olduğunun farkındalar. Bu anlamda onlarla en iyi şekilde iletişim kurabilmek için büyük çaba harcıyorlar.
Özet (Çeviri)
We have seen incredible changes in the online industry in the recent years, especially with the drastic changes in the social media. Technological innovations, smart phones and tablet PCs have made social media even more available than any time before. This phenomenon completely changed the perception of the companies when they are trying to reach their consumers. With the advanced technologies there has been a serious shift to openness as a result of a shift from traditional media centric universe to social media centric universe. High speed social networks remove barriers to consumer engagement with the companies. The messages are also more sophisticatedly targeted. Reaching the target audience has never been as easy before. Yet, this will only be possible by using the same language with the consumer at the age of `user generated? media. This thesis will analyze the concepts and tactics of persuasion focusing mainly on the source, message and the channels. While examining all aspects of persuasion in the broader context, the main focus and argument of this study is that there has been a significant transformation in the perceptions of the receiver, thus the channels of persuasion, with the advancement of the social media. For the companies aiming to reach young consumers, the most effective channel of persuasion is the utilization of social media. After explaining the intricate relations between the on-line channels and the consumers, the leading telecommunication company, Turkcell?s persuasion tools as used in the social media are examined in a three-fold study. In the first part of the study, channel selection for persuasion is evaluated via a structured in-depth interview with the digital communications director of the company, as to reveal the strategy adapted by Turkcell. In the second stage, the persuasive tactics and tools used in the social media are examined by content analysis. And finally in the third part, a communication audit is done via a survey among the university students to measure whether the message of Turkcell being communicated to the target audience is understood in the intended manner. Upon the analysis of these data, Turkcell?s persuasive strategy, its reflections in the social media and consumer perceptions of social media messages are evaluated. The conclusions prove that, social media is now in the center of the brand communication, especially in the young segment. The social platforms are their primary source of information. The companies are well aware of the fact that it is the best way of reaching their prospects and current customers. They are making great effort to engage with them in the most appropriate way.