Toplumsal değişim kampanyalarında ikna edici iletişim amaçlı medya kullanımı Sudan'daki saleema kadın sünneti kampanyasının analizi
The use of persuasive communication through media in the social change campaigns. analysis of saleema campaign for abandonment of female genital mutilation in Sudan
- Tez No: 669498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL PAŞALI TAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplumsal değişim kampanyaları, özellikle halk sağlığı ve toplumların yaşamları için tehdit oluşturan konularda ikna edici iletişim yöntemlerini giderek daha sık kullanmaktadır. Bu kampanyalar, hedef kitlelerin farkındalığında köklü değişiklikler yapabilme gücüne sahiptir. Ancak bu kampanyaların etkisi, mesajların tasarlanmasında ve iletilmesinde kullanılan iletişim araçlarının ve mekanizmalarının iyi planlanmasına, uygun şekilde kullanılmasına ve belirlenen hedeflere ulaşmak için sosyal koşullardan yararlanılmasına bağlıdır. Çalışmada, Sudan'daki toplumsal değişim kampanyalarında kullanılan ikna edici iletişim yöntem ve teknikleri kadın sünneti (Saleema) kampanyasına odaklanarak incelenmektedir. Kampanyanın ikna edici iletişim mesajlarının tasarımında dayandığı temelleri bulmak için üretilen tüm medya içeriklerini ele almaktadır. Toplumsal pazarlama teorisi ışığında bu etkinliklere ek olarak tasarlanan reklam afişleri, fotoğraf ve basılı sembollerin yanı sıra televizyon, radyo ve sahne sanatları da araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma sonucunda Seleema kampanyasında, çeşitli ikna edici iletişim stratejilerinden ve çekiciliklerinden faydalanılmıştır. Kampanyada psiko-dinamik, anlam yapısı ve sosyo-kültürel strateji kullanılmıştır. Alıcıların kampanya hedeflerini benimsemesini sağlamak için üç ana çekicilik olan rasyonel çekicilik, duygusal çekicilik ve korku çekiciliklerinden faydalanılmıştır. Kampanyada en öne çıkan model 'Fikir liderleri modeli' olup kampanyanın her aşamasında bu modele odaklanıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Using Persuasive Communication in social change campaigns has been increased, especially in issues related to public health and societies' threats, as these campaigns have the power to bring about radical changes in targeted audience awareness to reach the behaviour that fulfil these campaigns' goals. However, impact of these campaigns is a matter of proper planning, appropriate use of persuasive communication tools and mechanisms in designing and conveying messages, as well as employing various social conditions to achieve these goals. This study examines persuasive communication methods and techniques which used in social change campaigns in Sudan, with a focus on female genital mutilation campaign of (Saleema) and investigates all produced media content throughout various stages of campaign's implementation, with the aim of discovering foundations on which the campaign relied when designing communication messages. The study sample included all advertising posters, pictures and printed icons in addition to television and radio content and various performing methods. The study came up with some results; the most prominent is that (Saleema) campaign basically used a variety of persuasive communication strategies in building the campaign messages, such as meaning building strategy, socio-cultural strategy, in addition to the psychological dynamic strategy. Also, Three main kinds of grooming were used, namely, rational, emotional and intimidation grooming to persuade the targeted audience to adopt the campaign's goals. The study also concluded that the most prominent model of communication throughout the campaign is the“opinion leaders' model”, which was emphasized across all campaign stages.